2018. augusztus 25., szombat

Watcham Nee- Hallgass a benned lakó főnökre

“Nyár vége volt, amikor egy gépész és annak felesége házában időztem egy dombon, ahol az én szolgálatom volt egyszerű hitben Jézushoz vezetni őket. Amikor eljött az ideje, hogy visszatérjek Shanghaiba, otthagytam nekik egy Bibliát.”


“A tél folyamán a férfinak szokása volt alkoholt fogyasztani az ételhez, néha többet is. Hamarosan hidegre fordult az idő és ahogyan az szokásává vált a bor ismét ott volt az asztalon. Meghajtotta a fejét, hogy hálát adjon az ételért. Most azonban egy szó sem jött ki a száján! Egy-két kísérlet után a feleségéhez fordult. “Mi nincs rendben?” – kérdezte. “Miért nem tudunk ma imádkozni?” A felesége kezébe vette a Bibliát, de hiába lapozgatta, hogy választ találjon a problémára. Nem tudtak magyarázatot találni; én pedig távol voltam. “Csak idd meg a borodat!” – mondta a felesége; de nem itta meg, mert tudta, hogy neki hálát kell adni és nem tudott. “Félretette a bort” és ekkor felkiáltott; és akkor együtt kértek áldást az ételre.

“Amikor később a férfi látogatóba mehetett Shanghaiba, elmesélte nekem a történetet. A mondás ismert lett Kínában: “Nee testvér” – mondta: „A bennem lakó főnök nem engedte, hogy igyam!” “Nagyon jó” – ismételtem. “Mindig hallgass a benned lakó főnökre!”

(Nee Watchman. “A Table in the Wilderness.” Wheaton, Illinois: Tyndale House Publishers, Inc.,1978. pp February 29).

Fordította: Abonyi Sándor-

2018. augusztus 19., vasárnap

Watchman Nee-KEGYELEM, ÉS AZ ESZKÖZ

„Az Úr Jézus Krisztusnak kegyelme és az Istennek szeretete és a Szent Szellem közössége legyen mindnyájatokkal!" (2Kor 13,13).

Az Isten szívében lakozó szeretet minden szellemi áldás kútfeje; a Jézus Krisztusban kifejezésre jutott kegyelem elérhetővé tette számunkra ezt az áldást; a közösség, a Szent Szellem közénk jövetele pedig az eszköz, miáltal ez a kegyelem a miénk lehet.

Az Atya szívének velünk kapcsolatos terveit a Fiú beteljesítette, és most a Szent Szellem közli velünk.

Amikor tehát valami friss felfedezésre jutunk arra vonatkozólag, amit Krisztusban kaptunk, keressük a kimunkálására szolgáló eszközöket, melyeket Isten már előkészített a számunkra.

Járjatok Szellemben!
Tanúsítsatok engedelmességet iránta minden dologban!

Ha így cselekszünk, kitárjuk az ajtót Isten számára, aki megvalósíthatja bennünk gondolatait, kívánságait.

ÁMEN!
Horvath Ilonatól-

2018. június 7., csütörtök

Watcham Nee: Kegyelme által

„Isten kegyelme által vagyok, ami vagyok" (1Kor 15,10) 

Vajon megértetted-e már Isten munkálkodását saját életedben? Nem döbbentett meg még soha az a mód, ahogy elindított, kiválasztva téged a körülötted lévő sokaságból?
Ó, én gyakran gondolok erre!
Amikor az üdvösség útjára diákként rátaláltam, négyszáz diáktársam volt. 
Ebből a nagy seregből Isten választása éppen énrám esett. Hogyan történhetett ez?
Ha arra gondolunk, milyen csodálatos úton-módon érkezett el hozzánk kegyelme, akkor imádva leborulunk előtte, és elismerjük, hogy egyedül Ő az Isten.

Kérdezed, miért hívott el téged az üdvösségre? Hadd mondjam így: elhívott, mert öröme telt megmentésedben. Szüksége volt rád, azért választott ki, azért tett a magáévá. Neked nem kell semmit sem mondanod, sem tenned, egyszerűen csak imádd Őt!

2018. május 17., csütörtök

Watchman Nee: Mindenre van erőm Krisztusban

„Mindenre van erőm a Krisztusban, aki engem megerősít" (Fil 4,13)


Isten szolgálatában manapság úgy megszervezzük a dolgokat, hogy már nem szükséges Istenre támaszkodnunk.
Az ilyen munkára vonatkozólag azonban nem sok jót ígér az Úr megállapítása: „Nálam nélkül semmit sem cselekedhettek".
Mert az isteni munkát csupán isteni erővel lehet végezni, amely erő csak az Úr Jézusban található meg.
Ha eljutunk arra a pontra, amikor elmondhatjuk a prófétával együtt: „Nem tudok beszélni", egyszerre felfedezzük, hogy Isten szól helyettünk.
Ő nem azt várja tőlünk, hogy olyasmit tegyünk, amit magunktól is megtehetünk. 

Inkább azt kívánja, hogy olyan életet éljünk, amilyenre különben nem volnánk képesek, és munkánkban se támaszkodjunk saját erőforrásainkra.
De élhetünk és munkálkodhatunk az Ő kegyelméből!
Ez az élet azonban már a Krisztus élete Isten erejében, a végzett munka pedig a Krisztus munkája. 

Megtehetjük Szelleme által, akinek engedelmeskedünk.

2018. április 24., kedd

Watcham Nee- Az ítélet

„És amint elrendeltetett, hogy az emberek egyszer meghaljanak, azután pedig ítélet következik..." (Zsid 9,27)


Ez az egyik legkomolyabb vers a Bibliában. Nagyon kellemetlen ezt olvasni vagy hallani. Ma azonban éppen erről a versről szeretnék beszélni. Az ember felől először is elrendeltetett az, hogy meghal, másodszor pedig elrendeltetett a halál utáni ítélet. Ha el tudnál menekülni a halál elől, amit Isten rendelt el felőled, akkor el tudnál menekülni az ítélet elől is, amit szintén Isten rendelt el. De ha az első rendelkezés teljesül, akkor a második is biztosan beteljesedik.

Mai témám az ítélet. Erről nyilván nem hallotok szívesen, mint ahogy én sem beszélek róla szívesen. De teljesen mindegy, hogy szívesen hallotok-e róla vagy sem, hogy szívesen beszélek-e róla, vagy sem - nincs más választásunk. Mivel a halál egészen bizonyosan eljön, az ítélet is egészen bizonyosan eljön. Amilyen biztos, hogy meg kell halnod, olyan biztos, hogy ítélet alá kerülsz. Csak ha meg tudnál menekülni a halál elől, akkor lenne lehetőséged arra, hogy megmenekülj az ítélet elől.

A Biblia nagyon sok tényről tájékoztat bennünket. Ezek a tények mindig megállnak, teljesen mindegy, hogy hiszel-e azokban, vagy sem. Egy tény nem szűnik meg a hitetlenséged miatt. A tény tény marad.

A Biblia beszél arról a tényről, hogy van Isten. E tényállás szempontjából egyáltalán nem játszik szerepet az, hogy hiszed-e ezt, vagy sem. Ahogyan az a tény, hogy van nap az égen, sem attól függ, hogy egy vak hiszi-e ezt, vagy sem.

A Biblia egy másik tényt is feltár előttünk: azt, hogy van bűn. Ez a tény is tény marad, függetlenül attól, hogy elhiszed-e, vagy sem.

A Biblia nemcsak úgy beszél Isten és a bűn létezéséről, mint két tényről, hanem további tényként rámutat, hogy létezik a halál is. A Biblia a halált gyakrabban emlegeti, mint ahogyan az különben az emberek között szokásos. Akár elhiszed, hogy van halál, akár nem - a halál eljön.

Végül a Biblia beszél még egy további tényről, amely a jövőben rejlik. És mivel a jövőre vonatkozik, sokan nem méltatják figyelemre. Ez a tény azonban - ahogyan a három eddig említett is - mégis fennáll: Van ítélet. Akár elhiszed, akár nem - az ítélet tény. Akár súlyos, akár enyhe a bűn, akár kulturált, akár brutális, akár jól mutat, akár csúnya a bűn, akár a nyilvánosság által elítélt, akár a nyilvánosság által elismert az ember, minden tett és minden ember kivétel nélkül Isten ítélőszéke elé kerül. Ez tény. Mindegy, hogy hiszel-e benne, vagy sem. Engedjétek meg, hogy ilyen egyenesen beszéljek. Nem akarok időt pazarolni arra, hogy bebizonyítsam azt, hogy létezik ítélet. Egy ténynek nincs szüksége bizonyításra. Van Isten, mert az Írás ezt mondja nekünk. Már a Biblia elején azt olvassuk, hogy van Isten. A Biblia egyetlen helyen sem igyekszik bebizonyítani, hogy hol és miért létezik Isten. Egy ténynek nincs szüksége bizonyításra. A Bibliának nem kell bebizonyítania, hogy bűnöket követtél el, mert hiszen elkövettél bűnöket. A Bibliának azt sem kell bebizonyítania, hogy meg kell halnod, mert hiszen meg kell halnod. Ugyanilyen kevéssé kell a Bibliának bebizonyítania azt, hogy létezik ítélet, mert az ítélet tény.

Kérdezlek téged, barátom - megoldódott már bűneid problémája? Talán hallottad már néhányszor az evangéliumot, de anélkül, hogy tisztáztad volna a bűn problémáját, vagy engedted volna, hogy megmentsenek téged. De meg kell mondanom neked, hogy az ítélet éppen olyan elkerülhetetlen, mint a halál. Nem tudhatod, hogy mikor halsz meg, és kerülsz ítélet alá. Ezért már ma el kellene rendezned a bűn problémáját, különben nagyon veszélyessé válik a dolog számodra. Sokan alábecsülik az ítéletet. Ha azonban mégsem foglalkozol ma bűneid problémájával, és nem engeded magadat már most megítélni, később könyörtelen lesz hozzád az ítélet. Ha még nem oldódott meg bűneid problémája, akkor azt tanácsolom neked, hogy ne egyél és ne aludj addig, míg napvilágra nem kerültek azok. Ez nem tűr halasztást. Rendezd el ezt a problémát még ma; ha eljön az ítélet, már nem lesz rá időd.

Mi következik az ítélet után?

A Biblia nemcsak az ítéletről világosít fel bennünket, hanem arról is, hogy mi következik az ítélet után. Az Úr „bosszút áll azokon, akik nem ismerik Istent, és nem engedelmeskednek a mi Urunk Jézus Krisztus evangéliumának. Ezek majd örök pusztulással bűnhődnek az Úrtól és az ő dicső hatalmától" (2Tesz 1,8-9). A Biblia azt mondja nekünk, hogy Isten szereti a világot. Ez igaz. De a pokol tüze, amelyről a Biblia beszél, éppen olyan valóság. A legnagyobb veszélyben vagy, amíg nem fogadod el a bűnbocsánat kegyelmét, mert egyetlen hitetlen ember sem kerülheti el azt a sorsot, hogy az Úrtól távol legyen, és örökre elvesszen.

Lehet-e kifogásokat felhozni az ítéletkor?

Néhányan talán azt gondolják, hogy egy napon Isten ítélőszéke előtt azt mondhatják: „Istenem, nem küldhetsz a pokolba azért, mert nem értettem az evangéliumot és a prédikációkat." Barátom, elmondom neked, hogy Isten már előre gondoskodott a válaszról, hogy ne hozhasd fel ezt a kifogást.

Hallgasd: „A ninivei férfiak feltámadnak az ítéletkor ezzel a nemzedékkel együtt, és elítélik ezt a nemzedéket, mert ők megtértek Jónás prédikálására; ámde itt nagyobb van Jónásnál!" (Mt 12,41). Az Úr itt az ítéletről beszél. Neki, magának kell elítélnie az embereket az ítélet napján? Erre egyáltalán nem lesz szükség. Istennek nem kell tennie semmit; Ninive lakói fogják elítélni a hitetleneket.

Ninive városa nagyon nagy és ismert volt. A városban minden ember bűnös volt (Jón 1,2). Egy napon Isten elküldte oda Jónás prófétát, hogy hirdesse ki, a város negyven nap múlva elpusztul. Akkor Ninive lakói hittek Istennek, böjtöt hirdettek, és mindannyian, nagyok és kicsik, zsákruhát öltöttek a bűnbánat jeléül (Jón 3,4-5). Amikor pedig Isten látta cselekedetüket, hogyan tértek meg gonosz útjaikról, megbánta azt a veszedelmet, amit hirdetett felőlük, és nem tette meg (Jón 3,10). Így nyerte el ez a város a bűnbocsánat kegyelmét. Azért idézte fel az Úr ezt az eseményt, hogy bebizonyítsa, Ninive lakói fogják megítélni a világot.

Ninive lakói már Jónás szavainak hallatára megbánták bűneiket. „Ámde itt nagyobb van Jónásnál!" Ma az embereknek ott vannak Isten Fiának szavai. Ki az manapság, aki még nem olvasott a Bibliából? Ki az, aki nem olvasta legalább a János evangéliumát? Kifogás lehetne, ha azt mondod, hogy még sohasem hallottad, hogy Isten Fia meghalt érted. De ha hallottad, nem menekülhetsz meg az ítélettől. Az ítélet napján azt fogják mondani Ninive lakói: „Mi megbántuk a bűneinket, amikor hallottuk Jónás prédikációját. Ti pedig Isten Fiának evangéliumát hallottátok, és mégsem akartátok megbánni bűneiteket. Azt várjátok, hogy mentséget találtok az ítéletkor?"

Néhányan talán azt akarják majd felhozni mentségül, hogy Jónás valóban elment Ninive városába, és prédikált ott, s ezért volt lehetőségük az ottani embereknek bűnbánatot tartani. „De én vidéken lakom, nekem senki sem prédikálta az evangéliumot. Mégsem ítélhet el Isten egy olyan embert, mint én!" (Akkoriban még nem jutott el az evangélium Kína minden kis helységébe és falujába - A kiadó megjegyzése). Isten azonban még egy eseményt említ, hogy ezek az emberek is befogják a szájukat: „Dél királynője feltámad az ítéletkor ezzel a nemzedékkel együtt, és elítéli ezt a nemzedéket, mert ő eljött a fold végső határairól, hogy meghallgassa Salamon bölcsességét; ámde itt nagyobb van Salamonnál!" (Mt 12,42). Ez a királynő Sába, a mai Etiópia királynője volt (1Kir 10,1; 2Krón 9,1). Eljött a „föld végső határairól", hogy meghallgassa Salamon bölcsességét. A mi Úr Jézusunk sokkal nagyobb Salamonnál; az Ő beszéde sokkal bölcsebb Salamonénál. Ő az örök életről és az örök halálról beszél. Ez a királynő a föld végső határairól jött el, hogy hallja Salamon bölcsességét. Te csak húsz vagy száz kilométerre laksz a várostól. Nem tudtál volna elmenni legalább egyszer egy evangéliumi összejövetelre? Ezért tud elítélni téged a királynő. Nagyobb az otthonod és a gyülekezeti terem közötti távolság, mint az a távolság, amit a királynő megtett? A meg nem mentett emberek közül így egy sem hozhat fel az ítéletkor kifogást.

Ki menekülhet meg az ítélettől?

Néhányan talán azt gondolják, hogy valahogyan meg tudnak menekülni az ítélettől. Felmerülnek olykor ilyen balga gondolatok. Valaki talán azt gondolja, hogy a halál után elbújhat valahol a holtak birodalmában. Meg kell azonban mondanom neked, hogy ez semmit sem használ. Halld, hogy mit szól ehhez Isten Igéje: „Ha a holtak hazájába hatolnak be, onnan is kiragadja őket a kezem"

(Ám 9,2; vö. Zsolt 139,8). Azt hiszed, hogy bezárhatod a holtak birodalma kapuját, és eláshatod magad lent a mélyben. Isten azonban fel fog onnan hozni téged.

Néhány tudós és pilóta talán azt gondolja, hogy fel tudnak emelkedni az égbe, ha eljön az ítélet. De ez is lehetetlen lesz, mert halljad: „Ha az égbe mennek föl, onnan is lehozom őket" (Ám 9,2). Ha nagy fáradság árán felemelkedtél, Ő nagyon egyszerűen ismét le tud onnan hozni téged.

Mások talán úgy gondolják, hogy el tudnak bújni az erdő sűrűjében. Erre ezt mondja Isten Igéje: „Ha a Karmel tetején bújnak el, ott is felkutatom, és megragadom őket" (Ám 9,3). Ismét mások úgy gondolják, hogy ha a holtak birodalmához, az éghez és az erdőhöz vezető utak le vannak zárva, akkor elbújhatnak a tenger mélyén. Isten azonban ezt mondja: „Ha a tenger mélyén rejtőznek el szemem elől, ott is parancsolok, és megmarja őket a kígyó" (Ám 9,3). A felsorolt igeversek csak képek, amelyeket Isten akar a szemünk elé állítani. Lehet, hogy emberek keze elől el tudsz menekülni úgy, hogy elrejtőzöl a holtak birodalmában, az égben, az erdőben vagy a tenger fenekén; de Isten keze elől nem tudsz elmenekülni. A Biblia kijelentése szerint az ítélettől lehetetlen megmenekülni.

Milyen lesz az ítélet?

„Jaj neked, Korazin! Jaj neked, Bétsaida! Mert ha Tíruszban és Szidónban történtek volna azok a csodák, amelyek bennetek történtek, régen megtértek volna zsákban és hamuban! Sőt mondom nektek: Tírusznak és Szidónnak elviselhetőbb sorsa lesz az ítélet napján, mint nektek: Te is, Kapernaum, talán az égig emelkedsz? A pokolig fogsz levettetni! Mert ha Sodomában történtek volna azok a csodák, amelyek benned történtek, megmaradt volna a mai napig. Sőt mondom nektek, Sodoma földjének elviselhetőbb dolga lesz az ítélet napján, mint neked" (Mt 11,21-24). Barátaim, ha ma még vétkeztek, a világnak éltek, és a saját örömeteket keresitek, számolnotok kell az ítélettel. Nemcsak a halál elkerülhetetlen, hanem az ítélet is az. Az ítélet éppen olyan bizonyosan bekövetkezik, mint a halál.

Azt mondom Sanghaj népének: Úgy fogtok járni, mint Tírusz és Szidón lakói. Tírusz és Szidón virágzó, tekintélyes városok voltak, ma azonban olyan helyek, ahol a halászhálókat szárítják. Sodoma és Gomora városa gonoszsága miatt tűz és kénkő által pusztult el, amelyet Isten bocsátott rájuk az égből. Néhány évvel ezelőtt ott, ahol korábban ezek a városok álltak, olyan ókori maradványokat találtak, amelyeket kén borított. - A sodomaiak, tírusziak és szidóniak földjének mégis elviselhetőbb dolga lesz az ítélet napján, mint Sanghaj lakóinak. Még lenne mentségetek, ha az Úr mostanáig még nem született volna meg, ha Isten Fia nem halt volna még meg az emberek bűnéért, és az emberek semmit sem tudnának a bűnről és az ítéletről. Ma azonban hallottátok, hogy Isten Fia meghalt értetek. Sírok értetek, ha még mindig nem ismertétek be bűneiteket, mert az elkövetkezendő ítélet nagyon súlyos. A világnak, neked magadnak és a világ örömének vége lesz, de nem az ítélettel.

Hogyan lehet megmenekülni az ítélettől?

Ha meg akarunk menekülni az ítélettől, akkor először is meg kell kérdeznünk magunkat, hogy miért kell megítéltetnünk. Hogy miért? Mindenkinek meg kell ítéltetnie, mert mindannyian vétkeztünk. Ha meg tudnál szabadulni a bűntől, akkor meg tudnál menekülni az ítélettől is.

Az „ítélet" szava a görög nyelvben ugyanaz a szó, mint az „igazságosság" és az „elítélés, büntetés" szava. Ezért az „azután pedig ítélet" úgy is fordítható, hogy „azután pedig a büntetés". Senki sem bűntelen. Ha az emberek nem lennének bűnösek, akkor felesleges lenne a gyülekezeti termünk, én pedig foglalkozhatnék valami mással. Akkor nem kellene prédikálnom. Akkor nem kellene keresztyénnek sem lennem, elégethetném a Bibliát, és mindent megengedhetnék magamnak, amit csak tenni akarok. - De szükségem van a Megváltóra, mert a bűn tény. Tudom, hogy Isten Fia bűneimért vérét ontotta, és megváltott engem. Tudom, hogy az ítélet többé nem probléma számunkra, amint elnyertük bűneink bocsánatát. A megoldás az isteni megmentés.

Hogyan ment ki Isten bennünket a bűnből? Bűnösök vagyunk, és meg kell ítéltetnünk. A Biblia azonban azt mondja nekünk, hogy Isten Fia meghalt értünk. Isten Fia meghalt értem! Ez a mondat olyan édes a számban! Szebben hangzik fülemnek, mint a legszebb zene, és jót tesz a szívemnek.

Isten Fia a mi bűneinkért halt meg a kereszten. Értünk hordozta el a büntetést. Ezáltal ment meg és szabadít meg minket. Ez az evangélium. Nem rossz hírt hozok nektek, bár a halált és az ítéletet festem a szemetek elé. Azért mutattam meg nektek először az ítéletet, mert tudatni akarom veletek, hogy szükségetek van egy Szabadítóra, aki magára veszi a bűneiteket. Itt szeretnék elmondani nektek egy történetet: Volt két testvér az amerikai polgárháború alatt, akik közül az egyik az Államok északi részén, a másik a déli részén lakott. Mindkettőt behívta kormánya a hadseregbe. Egyszer a déli államok hadserege vereséget szenvedett, és sok katonáját foglyul ejtették. Az idősebb testvér akkoriban a foglyok egyik csoportját őrizte. Amikor látta, hogy öccse ott van a foglyok között, várt, amíg leszállt az éj, levette az egyenruháját, és odaadta azt az öccsének, hogy az el tudjon menekülni. Felvette öccse ruháit, és másnap kivégezték. Bár ezt követően megállapították, hogy a fiatalabb fivért nem végezték ki, már nem tudták elfogni őt. A bátyja már meghalt érte. Senki sem halhat meg kétszer. Annak a képét látjuk itt, ami a kereszten történt - bár csak gyenge képet.

Félreértés, ha azt hisszük, az Úr Jézus azért jött, hogy szociális művet hozzon létre, hirdesse a minden ember felé forduló szeretetet és az egyenjogúságot, vagy hogy csupán példaképül szolgáljon nekünk, embereknek. Legalább százszor olvastam el az Újszövetséget, és ezt a kijelentést nem találtam benne. Nem ez az evangélium, az örömhír. Nem, ezek rossz hírek, amelyek az ördögtől és a pokolból jönnek. A Biblia azt mondja nekünk, hogy Jézust miattunk végezték ki, és értünk halt meg. Az Úr így kiáltott a kereszten: „Én Istenem, én Istenem, miért hagytál el engem?" Istennek éppen abban a pillanatban kellett elhagynia Őt, mégpedig csak azért, mert Ő magára vette a bűneinket. A Fiú elhagyta Istent, és lejött a mennyből, hogy mi ismét oda járulhassunk Istenhez. Szegénnyé lett, hogy mi gazdagok lehessünk. Lejött a földre, hogy megváltson bennünket a bűntől. Magára vette a bűneinket, hogy mi szabadok legyünk a bűntől. Elítélték értünk, hogy mindenki, aki hisz Őbenne, megmeneküljön az ítélettől. Barátaim, gyakran halljátok a „kereszt" szót, ha az evangéliumról hallotok. A „kereszt" szó nem jelent mást, mint azt, hogy az Úr Jézust helyettünk ítélték el és büntették meg.

Még egy történetet szeretnék elmondani nektek: Mielőtt Észak-Amerikát egészen felfedezték volna, a legtöbb telepes a keleti parton lakott. Amikor felröppent az a hír, hogy San Franciscóban sok aranyat találtak, egy házaspár eladta minden vagyonát, és oda akart költözni. Először a férj vágott neki az útnak, a feleség pedig egy évvel később megkapta a jó hírt, hogy férje aranyat talált. Erre az asszony is hajóra szállt, és vidáman útra kelt fiával San Francisco felé. Egy napon az asszony zajt hallott a hajón. Azt gondolta, hogy tengeri rablók támadtak rájuk, bezárta az ajtót, és a kabinjában maradt. Egy idő múlva azonban füstszagot érzett. Kinyitotta az ajtót, és megállapította, hogy tűz ütött ki a hajón. Gyorsan karjára vette a fiát, és a fedélzetre sietett. De már minden mentőcsónak megtelt, és leengedték azokat a vízre. Az asszony sírva könyörgött még egy helyért. Végül megengedték, hogy még egy személy beszálljon a csónakba. A fiút mentsék meg, és az anyát hagyják meghalni, vagy fordítva? A kettő közül az egyiknek meg kellett halnia, hogy a másik élhessen. Végül az anya odaadta az egyik útitársnak a férje címét, hogy az el tudja vinni a fiút az apjához. Azután azt mondta a fiának: „Fiam, ha meglátod apádat, mondd meg neki, hogy anyád meghalt érted a tűzben és a vízben, hogy te megláthassad őt!" Barátaim, ez csak szegényes képe annak a halálnak, amelyet az Úr halt értünk. Hadd mondja ma nekünk az Úr: „Bűnös, meghaltam érted a kereszten, hogy láthasd az Atyát. Meghaltam, hogy te élhess. Hidd ezt el nekem!"

Ma csupán azt kívánom megmutatni nektek, hogy halál és ítélet vár ránk. Isten azonban szeret minket. Szabadulást készített a számunkra. Fia már meghalt értünk. Barátaim, fogadjátok el ma Jézus Krisztust, mint Szabadítótokat. „Aki hisz Őbenne, az nem jut ítéletre, aki pedig nem hisz, már ítélet alatt van, mert nem hitt az Isten egyszülött Fiának nevében" (Jn 3,18). Ezt nem én mondom, hanem Isten, az Úr Jézus.

„Bizony, bizony, mondom nektek: aki hallja az én Igémet, és hisz abban, aki elküldött engem, annak örök élete van; sőt ítéletre sem megy, hanem átment a halálból az életre" (Jn 5,24). Ahogyan ez a vers mutatja, mindaz, aki hisz, először is örök életet nyer, másodszor nem megy az ítéletre, és harmadszor átment a halálból az életre.

Barátom! Nem hiszel még Isten Fiában? Akkor fogadd el Őt most, mint Szabadítódat.

Elmentem egyszer egy haldoklóhoz. Akkoriban egy községben prédikáltam, és valaki azt mondta nekem, hogy van ott egy orvos, aki haldoklik, és vigyem el neki az evangéliumot. Így elmentem hozzá. Az orvos tudott egy kicsit a keresztyén hitről, és azt mondta nekem: „Hallottam Jézusról, de nem akartam hinni benne. Orvos vagyok; világos számomra, hogy most meg kell halnom. Katonaorvos voltam, és sok bűnt követtem el. Bánom azokat, de nem látok kiutat. Nyugtalanság van bennem. A halál után nem tudok majd Isten szemébe nézni." Erre felolvastam neki a János 5,24*-et. Ez által az Ige által az orvos felismerte, hogy Isten az életét akarja adni az embernek. Amint egy ember hisz, elnyeri az örök életet, nem megy az ítéletre, és átment a halálból az életre. Amikor elmentem, a betegen szemmel látható volt a változás. Amikor jöttem, sírt, de amikor elbúcsúztam, megszorította a kezemet, és köszönetet mondott. Biztos vagyok benne, hogy később viszont fogom látni őt Istennél. Te mégse várj az utolsó pillanatig, az utolsó lehetőségig. Mondd ki még ma: „Istenem, befogadom a Te Fiadat!" Bűnösök, higgyetek Istenben! A Fia értetek halt meg, helyettetek ment ítéletre.

*Jn. 5.24 Bizony, bizony, mondom néktek: aki hallja az én igémet, és hisz abban, aki elküldött engem, annak örök élete van; sőt ítéletre sem megy, hanem átment a halálból az életbe.

(Részlet Watchman Nee: Megtalálni az Életet c. könyvéből)

2018. március 14., szerda

Watchman Nee--Isten megőrző szeretete

„Dicsőség annak, aki titeket a botlástól megőrizhet, és az Ő dicsősége elé állíthat feddhetetlenségben, ujjongó örömmel" - Júd 1,24.


Csodálatos ígéret ez számunkra, akik életünket átadtuk Istennek.
Mert „dicsőségének jelenlétébe" vezető utunkon sok verem és csapda van, de Ő vállalkozik rá, hogy ezektől megőrizzen.
Mikor botlunk meg? Amikor nem vesszük észre az akadályt, és beleütjük a lábunkat valami rejtett dologba.
Ez az Ige arról biztosít bennünket, hogy Isten megőrző kegyelme éppen ezeken a helyeken lép munkába, a mi tudtunk nélkül.
Ha fenntartás nélkül rábízzuk magunkat az Ő gondjaira, nem kell félnünk az ismeretlentől sem.
Csodálkozni fogunk, ha visszatekintve meglátjuk, hányszor őrzött meg veszedelmektől, melyeknek egyáltalán nem is voltunk a tudatában.

Forras-Örömteli mindennapok-

2018. február 11., vasárnap

Watchman Nee : Az elragadtatás

Ahhoz, hogy megértsük a Máté 24. és 25. fejezeteit, alapvetően szükséges, hogy világos ismeretünk legyen az elragadtatás témáját illetően. Mert ez az egyik legfontosabb kérdés ebben az utolsó órában. Sajnos, sokan vannak, akik ezt nagyon félreértelmezik. Az „elragadtatás” ugyanaz, mint a János 14:1-3-ban a „kapni, fogadni” szó. Nem azt a gondolatot jelenti, hogy „felkapaszkodni” a mennybe, hanem azt, hogy az Úr fogad be bennünket a mennybe. Tehát az elragadtatás egy sajátos kifejezés, amely azt jelöli, hogy Ő fogad bennünket magához az Ő közeli visszajövetelekor.

A hívők között különböző látások vannak az elragadtatásról. Egyesek azt mondják (1), hogy a megváltottak egész testülete elragadtatik a Nagy Nyomorúság előtt; mások úgy hiszik (2), hogy a megváltottak egész testülete át kell, hogy menjen a Nagy Nyomorúságon, mielőtt elragadtatnak; míg megint mások úgy vélik (3), hogy a megváltottak egy része elragadtatik a Nagy Nyomorúság előtt, egy részük pedig majd a Nagy Nyomorúság után ragadtatik el. Főleg ez a három értelmezés van e témát illetően; viszont csupán azért, mert bármelyik is eltér attól, amit te magad vallasz, nem ad neked felhatalmazást arra, hogy a tiedtől eltérő látást eretnekségnek tartsd. Helytelen a hívők közötti közösséget egyszerűen ez okból kifolyólag megszakítani.

Jól ismert hívők találhatók mind a három irányzatban.

Az első irányzathoz ilyen neveket sorolhatunk, mint J. N. Darby, William Kelly (C. H. Spurgeon egyszer azt mondta, hogy Kelly elméje olyan nagy, mint a világegyetem), R. A. Torrey (aki később áttért a nyomorúság utáni elragadtatás irányzatához), Phillips Brooks, James Gray, Arno G. Gaebelein, J. A. Seiss, C. I. Scofield, stb. A második irányzatba ilyen nevek tartoznak, mint George Müller (aki először a nyomorúság előtti elragadtatásban hitt), a bosztoni A. J. Gordon, A. B. Simpson, W. J. Erdman, W. G. Moorehead, a kanadai Henry Frost, James Wright, Benjamin Newton, stb. A harmadik irányzatba tartozott például Hudson Taylor, Robert Chapman, Robert Govett (Spurgeon dicsérte írásait, melyek korát egy évszázaddal meghaladó világossággal átitatottak, olyanok, mint egy aranybánya) G. H. Pember, D. M. Panton (a „próféciák fejedelme”) és mások. Egyik irányzat sem hagyhatja teljesen figyelmen kívül a másik kettőt, mégis közülük csak egy a helyes. Vizsgáljuk meg ezért őket tárgyilagosan és méltányossággal, a bíró szemével, és ne a jogászéval.



I. Az első irányzat – azaz a nyomorúság előtti elragadtatás - követőinek az érveit az itt következő bekezdésben ismertetjük.



A. 1Tesz. 1:10. „Az eljövendő harag” – ez a Nagy Nyomorúság. Mivel az Úr Jézus megszabadít minket az eljövendő haragtól, bizonyára elragadtatnunk a Nagy Nyomorúság előtt. Továbbá, az 1Tesz. 5:9-ben „Mert nem haragra rendelt minket az Isten” – itt is újra a “harag” a Nagy Nyomorúságra utal. Viszont hadd mondjam el, hogy ez az értelmezés, miszerint a „harag” a Nagy Nyomorúság, itt helytelen. Honnan tudjuk, hogy ennek a haragnak feltétlenül a Nagy Nyomorúság ideje alatti haragnak kell lennie? És még ha biztosan az lenne is, ennek a „harag” szónak az ilyen magyarázata akkor is ésszerűtlen, mert a Nagy Nyomorúság egyrészről Isten büntetése és haragja, amely a hitetlenekre jön el, másrészt pedig a Sátán támadása és haragja, amely a hívőkre jön le. Amikor a Sátán támadja a hívőket, a hívők belépnek a Nagy Nyomorúság megtapasztalásába, de nem kerülnek Isten haragja alá. B. Jeremiás 30:6-7. „Jákob háborúságának ideje” – a Nagy Nyomorúság csak a zsidóknak szól, nem pedig a pogány népeknek vagy a gyülekezetnek. Mivel a gyülekezet nem a zsidókból áll, ezért mi nem megyünk át a Nagy Nyomorúságon. Lásd Dániel 12:1-et is. Ha csak ez a két igeszakasz lenne az egész Bibliában, ami a Nagy Nyomorúságról szól, akkor a Nagy Nyomorúság valóban csak kizárólag a zsidóknak szólna. De olvashatunk más igeszakaszokat is a Bibliában, mint pl. a Jelenések 3. részét, amely beszél a „megpróbáltatás idejéről, amely eljön, hogy megpróbálja e föld lakosait” (10. vers). Jeremiás és Dániel próféciái a zsidókra irányultak, és ezért logikus, hogy ők ilyen szavakat használtak, mint „Jákob” és „a Te néped”. C. Jelenések 4:1-4. Ennek az első irányzatnak az értelmezői a Jelenések 2. és 3. fejezeteit úgy tekintik, mint ami a gyülekezet korszakát festi le. A 4. rész 1. versét úgy értelmezik, mint ami a gyülekezet elragadtatására utal; a 4. rész 4. versét (a 24 vénnel) mint ami a megdicsőült gyülekezetet jelképezi az elragadtatás után; az 5. és 6. fejezeteket, mint amelyek a Nagy Nyomorúság kezdetére utalnak. De a 4. rész 1. verse nem a teljes gyülekezethez szól, hanem csak Jánoshoz. „Jöjj fel ide” egy végbement tény János személyes megtapasztalásában Patmosz szigetén. Egyébként, Filepnek az Apcsel. 8:29-ben feljegyzett tapasztalatát szintén lehetne úgy tekinteni, mint ami az egész gyülekezet elragadtatását jelenti. A 24 vénnel kapcsolatban pedig eléggé elképzelhetetlen azt vélni róluk, hogy ők jelentik a megdicsőült gyülekezetet, mégpedig a következő okokból kifolyólag:



1. A 24 nem a gyülekezet száma; csak a hetes szám és a hetes többszörösei azok, mint például a 7 gyülekezet Ázsiában. 2. A Szentírásban a „vén” sehol sem jelképezi a gyülekezetet. Vannak vének a gyülekezetben és a zsidók között is, de nem minden hívő vén. Isten először az angyalokat teremtette meg, azután kiválasztotta a zsidókat, és végül kegyelmet adott a gyülekezetnek. Hogyan viselhetné akkor a gyülekezet a vének rangját? 3. A Jelenések 4. és 5. részéből megtudhatjuk, hogy a vének királyi székeken ülnek, fejükön aranykoronát viselnek, míg Krisztus áll. Kaphat-e a gyülekezet dicsőséget, mielőtt Krisztus megdicsőül? A királyi székek és koronák a királyság szimbólumai. 4. A vének fehér ruhákba vannak öltözve. Egyesek szerint ezek a fehér ruhák Krisztusról, a mi igazságosságunkról beszélnek, mert az Ő vére mosta őket fehérre. Viszont a Szentírásban sehol sem találunk említést arra vonatkozóan, hogy a vének fehér ruhái vérrel lettek volna megmosva. A mi öltözetünket meg kell mosni vérrel, mert mi vétkeztünk; de a 24 vén sohasem vétkezett. 5. A vének sohasem tapasztalták meg a megváltást. A 4. fejezetben megfigyelhetjük, hogy ők a teremtés énekét éneklik. Az 5. fejezetben, bár a megváltás énekét éneklik, nem önmagukról énekelnek, hanem az emberekről, akiket a Bárány az Ő vérével megvett. „És tetted őket ...” (10. vers). Az a szó, hogy „őket” a gyülekezetre utal. Ha a gyülekezet az, aki énekel, vajon ezt a szót használná, hogy „őket”? (Károli „minket” szónak fordította, de az angol verziókban, és más magyar verzióban is az „őket” szó található – ford.megj.) 6. A Jelenések 4. része a világmindenséggel foglalkozik, nem pedig a gyülekezettel, a nemzetekkel vagy a zsidókkal. Így tehát azt mondhatjuk, hogy ők az világegyetem vénjei, a gyülekezet viszont nem az világegyetem véne. 7. Jelenések 5:8. A gyülekezet nem hozhatja az emberek imádságait Istenhez. 8. Jelenések 7:13. Ha János szintén a gyülekezetet képviseli, akkor ez olyan lenne, mintha a gyülekezet kérdezne a gyülekezettől. 9. János az egyik vént „Uramnak” szólítja (7:14), azt jelezve ezzel, hogy az ő helyzete alacsonyabb, mint a véneké. Ha a 24 vén a gyülekezetet jelképezi, akkor Jánosnak, aki a gyülekezetben az elsők között van, kellene lennie a vének vénjének. 10. A 24-es szám szó szerint értelmezendő, nem pedig képletesen. A vének közül egy beszél Jánossal. Hogyan beszélhet a gyülekezet egy huszonnegyede Jánossal? A szám meg van szabva, így a vének száma is megszabott. Ez a 24 vén 24 arkangyal, akik a világmindenséget uralják. Még a Sátán alatt is vannak az ő birodalmában fejedelemségek és hatalmasságok.



D. 1 Tesz. 4:16-17. Hát nem az elragadtatásról beszélnek ezek a versek? Nyilvánvalóan arról, de nem határozzák meg annak idejét. Az elragadtatás tényével foglalkoznak, nem pedig az



elragadtatás idejével. Ezért nem lehet ezekkel az igeversekkel bizonyítani a nyomorúság előtti elragadtatást. E. 1 Kor. 15:50-52. Minden hívő, legyen élő vagy halott, el fog ragadtatni. Mégis, itt újra csak az elragadtatás tényét állítja elénk, anélkül, hogy bármilyen olyan konkrét időbeli sorrendet meghatározna, amely a nyomorúság előtti elragadtatást jelölné. Ellenkezőleg, a nyomorúság utáni elragadtatást lehet vele bizonyítani. „Az utolsó trombitaszóra” leíró kifejezés ugyanaz, mint a Jelenések 11:15 hetedik trombitája. Egyesek azt az elméletet hangoztatják, hogy a római szokás szerint a trombitákat háromszor fújták meg. A Szent Szellem viszont nem követ semmiféle római törvényt. F. Lukács 21:36. Az Úr egyértelműen megígéri, hogy a gyülekezet elkerülheti a Nagy Nyomorúságot, és „megállhat az embernek Fia előtt”- Ez kétség nélkül az elragadtatásra utal. Ugyanakkor magában foglal egy feltételt is. Nem mindenki, aki egyszerűen újonnan született, hanem azok az újonnan születettek, akik vigyáznak és imádkoznak. „Hogy diadalmaskodhassatok” (American Standard Version) „Hogy méltóvá tétessetek”(King James Version, Darby, Károli) „Hogy erőtök legyen” (Csia, Vida) – Ha vigyázunk és imádkozunk, diadalmaskodhatunk. Tehát az ígéret azoknak adatik, akik ezeket teszik. Van valaki a gyülekezetben, aki vigyáz és imádkozik? Ügyeljünk erre. G. Jelenések 3:10. Ezt tartják a legerősebb érvnek, viszont ez is egy feltételhez kötött ígéret. Ezért nem lehet bizonyítéknak tekinteni a teljes gyülekezetnek a nyomorúság előtti elragadtatására vonatkozóan. Mit kell a „béketűrésre intő beszédem” („állhatatosságom igéje” Csia) alatt érteni? Ma az emberek gyalázzák és szidalmazzák Őt, az Úr azonban nem bünteti meg őket, sem nem sújt le rájuk villámmal és menydörgéssel. Ilyen Krisztus tűrése ebben a korszakban. Most mi is Krisztussal együtt türelmesek vagyunk. Nem állunk ellent. De vajon minden hívő megtartja ilyen módon az Ő tűrésének szavát? Ha igen, akkor valóban el fog ragadtatni a teljes gyülekezet. Ha ez az igevers válogatás nélkül, általános értelemben alkalmazható a teljes gyülekezet Nagy Nyomorúság előtti elragadtatására, akkor az emberek ugyanezzel az indokkal félre tehetik az „aki csak hisz Őbenne” feltételt, és tévesen állíthatják, hogy minden ember meg van mentve. Továbbá, az Úrnak ez az ígérete a filadelfiai gyülekezetnek szól, nem a teljes gyülekezetnek. Ha a filadelfiai gyülekezet a teljes gyülekezetet képviseli, akkor feltételezhetjük, hogy a teljes gyülekezet el fog ragadtatni a Nagy Nyomorúság előtt. Viszont abban az időben KisÁzsiában valójában ez a hét gyülekezet volt, és az Úr ígérete a hét közül csak ennek az egynek adatott. Eszerint, a filadelfiai gyülekezet nem jelképezheti a teljes gyülekezetet; különben nem fognak elragadtatni a másik hat gyülekezet győztesei.



II. Ennek az első irányzatnak nemcsak hogy nincs bibliai bizonyítéka, hanem érvei közül túlságosan sokat is alapoz pusztán feltételezésekre. Az ilyen komoly kérdés, mint az elragadtatás nem dönthető el puszta feltételezések alapján. Feltételezései a következők:



A. A Jelenések 1-3. a gyülekezetről szól. A 3. fejezet után a gyülekezetről már többé nincs említés, tehát akkor a gyülekezet bizonyára már elragadtatott a 4. és az azt követő fejezetek idejére. (A Királyság korszakában minden igazságosság és fenség lesz; Krisztus tűrése nem lesz ott). Ha az 1-3. fejezetek erre a korszakra utalnak, a 4-19. fejezetek a Nagy Nyomorúság ideje lesz, amelyben a gyülekezetnek nincs része. Ez a fajta érvelés „érvelés bizonyíték híján” (argumentum e silencio – Latin kifejezés, ahol a következtetés az ellenfél hallgatásán alapszik, mivel nem szolgáltatott kellő bizonyítékot, ford. megj). Azonban nem mondhatjuk azt, hogy a 4. fejezettől a 19. fejezetig a gyülekezet sohasem kerül említésre. Még ha maga a „gyülekezet” szó nem is fordul elő, sok egyéb leírás igenis illik a gyülekezetre, mint például „véreddel vásároltad meg őket Istennek minden törzsből és nyelvből, minden nemzetből és népből” (5:10), “a szentek” (17:6), “mennyei seregek” (19:14). Nem kérdéses, hogy a “gyülekezet” szó nem szerepel, de ki mondhatja azt, hogy a fent említett példákban, akikről szó van, azok nem tartoznak a gyülekezethez? Továbbá, “amiknek meg kell lenni hamar” (beleértve a Nagy Nyomorúságot is) „az ő szolgáinak” mutatja meg (22:6), és „ezekről” (beleértve a Nagy Nyomorúságot is) bizonyságot tesz a „gyülekezeteknek” (22:16). Ezeket a dolgokat nem íratná le, ha nem lenne időszerű, ill. lényeges a gyülekezet és a hívők számára. B. Miután a gyülekezet elragadtatott, sokan lesznek a földön, akik meg fognak térni. Ők azok a szentek, akik a Nagy Nyomorúságból jönnek (lásd Jel. 7:9-17). Ők a Nagy Nyomorúság ideje alatt jutnak üdvösségre. Ennek az első irányzatnak az ilyen feltevéseiben van egy gyengeség, amit fel kell ismerni; különben a követői nem lesznek képesek elméletüket kikerekíteni. Fontos megértenünk, azonban, hogy a „nagy sokaság, amelyet senki meg nem számlálhatott” (7:9) meg kell, hogy haladja a 200 milliót („kétszer tízezerszer tízezer”), amely a legnagyobb szám a Jelenések könyvében előforduló számok közül (9:16). Ha a világ népességének mai számát vesszük (az 1930-as években, amikor W.Nee erről beszélt, 2 milliárd körül volt; ma, 2015-ben valamivel több mint 7 milliárd, ford.megj.), még mindig lesz 1.5 milliárdnyi, miután a föld lakosainak egy negyedét megölik (Jel. 6:8). A 7. részben említett ilyen megszámlálhatatlan sokaság, akik „jöttek a nagy nyomorúságból” azokra a győztes szentekre utalhat, akik abból a nagy nyomorúságból jöttek, amit a gyülekezet történelmének húsz évszázada során a hívők tapasztaltak meg. C. A Nagy Nyomorúság előtt a Szent Szellem visszatér a mennybe. Mivel a gyülekezet a Szent Szellemmel együtt van, feltételezhető, hogy a teljes gyülekezet elragadtatik a Nagy Nyomorúság előtt. Ennek a feltevésnek alapjául a 2 Tesz 2:6-7. verseket veszik, ahol az a kifejezés, hogy „aki még most visszatartja”, a Szent Szellemre utal. Viszont az „aki még most visszatartja” nem lehet a Szent Szellem, mert a soron következő tagmondat – „félre kell az útból tolatnia” – nem megfelelő szóhasználat, ha a Szent Szellemről beszélünk. A Szentháromság harmadik Személyének sok különböző neve van, mint például a Szellem, a dicsőség Szelleme, a kijelentés Szelleme stb; és a „Szellem” szó általában benne van a névben – és még ha például a „Vigasztaló” szó egyedül van is használva, a következő tagmondatból (“aki az igazság Szelleme”) egyértelműen kiderül, hogy ez csakis a Szent Szellemre utal (János 14:16-17). A Szentírás sohasem mondja azt, hogy a Szent Szellem az „aki visszatart”; ezen kívül, hogyan lehetne azt mondani a Szent Szellemről, hogy „félre kell az útból tolatnia”? Továbbá, hol jelenti be azt a Biblia, hogy a Szent Szellem nincs jelen a Nagy Nyomorúság ideje alatt? És hogyan lehetnének úgynevezett nagy nyomorúságbeli hívők, ha a Szent Szellem nincs jelen? Mert senki sem tud megtérni és üdvösséget nyerni a Szent Szellem nélkül; aki a Szellemtől született, szellem az. Ezen kívül, a Szent Szellemnek ez a jelenléte a Nagy Nyomorúság ideje alatt világosan megmutatkozik a Jelenések 5. részében: „és hét szeme volt, amely az Istennek hét Szelleme, amely elküldetett az egész földre” (6. vers). A Nagy Nyomorúság ideje a kései eső ideje (lásd Apcsel. 2:15-21, Jóel 2:28-31). Jóel próféciája nem teljesedett be teljes egészében Pünkösd napján. Mert azon a napon nem voltak „csodajelek égen és földön, vér, tűz és füstoszlopok”; a nap sem vált „sötétséggé, a hold pedig vérré” (Jóel 2:30-31). Mindez az öt csodajel a Nagy Nyomorúság ideje körül és alatt fog beteljesedni: vér (első trombita), tűz (első és második trombita), füst (ötödik trombita), a nap és a hold (hatodik pecsét). Pünkösd csak miniatűr, csak előíz. Péter nem mondja: „beteljesedett”; egyszerűen csak azt mondja „ez az” (Apcsel 2:16). Tulajdonképpen, a Szent Szellem nagyobb dolgokat fog cselekedni a Nagy Nyomorúság ideje alatt. Ha nem lesz jelen a Szent Szellem, akkor egyáltalán hogyan tudnak a szentek kitartani a Nagy Nyomorúság alatt? D. A tanítványok a négy evangéliumban zsidók. Számukra, vagyis a zsidók számára szól az Úr figyelmeztetése, hogy vigyázzanak és imádkozzanak. Mivel mi hívők úgyis elragadtatunk, nincs szükségünk arra, hogy figyelmeztessenek, hogy vigyázzunk és imádkozzunk. Mi a Pál leveleiből merítjük az inspirációt. Azonban a tanítványok keresztyének is, és ők is a gyülekezetben vannak. Nem a tanítványokat nevezik-e keresztyéneknek (Apcsel. 11:26; vö. Máté 28:19)? E. Ennek az első irányzatnak a követői nem nagyon tekintik a négy evangéliumot és az Apostolok cselekedeteit úgy, mint amit pogány hívőknek írtak. C. I. Scofield például azt tartotta, hogy az ún. Hegyi Beszéd kizárólag a zsidóknak szól. Elfeledik viszont a Máté 28:20 szavait („tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam néktek”) és a János 14:26 szavait („és eszetekbe juttatja mindazokat, amiket mondottam néktek”). Minden tanításukat Pál apostol szavaira alapozzák, holott emlékezniük kellene arra, amit maga Pál mondott a Kolossé 3-ban: „Krisztus beszéde lakozzék bennetek gazdagon” (16. vers). F. „A királyságnak ez az evangéliuma hirdettetni fog az egész világon...; és akkor jön el a vég” (Máté 24:14). Azt tartják, hogy a királyság evangéliuma más, mint a kegyelem evangéliuma, és hogy a királyság evangéliuma csak akkor hirdettetett, amikor az Úr itt járt a földön, és majd közvetlenül a Nagy Nyomorúság előtt fog hirdettetni. Mivel mi a kegyelem evangéliuma által lettünk megmentve, az ő érvük az, hogy a kegyelem evangéliumának nem kell hirdettetni az egész világnak, mielőtt mi elragadtatunk. Tehát, a királyság evangéliuma csak a Nagy Nyomorúságot megelőző tíz vagy húsz évben lesz újra hirdetve. De a királyság evangéliuma Isten királyságának az evangéliuma, és a kegyelem evangéliuma Isten kegyelmének az evangéliuma. Az Apcsel. 20:24-25 szerint, a 24. versben megemlített „Isten kegyelmének evangéliuma” nem más, mint a 25. versben megemlített “prédikálni Istennek királyságát”. Vegyük figyelembe azt is, hogy az Apcsel. 1. részében az Úr az Ő feltámadása után beszélt a tanítványoknak „az Isten királyságára tartozó dolgokról”(3. vers). G. Krisztus munkáját itt a földön a körülmetéltek felé való szolgálatként tekintik, vagyis határozottan zsidó hátteret mutat; és ebből következően bármi, ami az evangéliumokban parancsolva van, nem nekünk keresztyéneknek szól, hanem a zsidóknak. Erre válaszul azonban hadd mondjam el, hogy a Kegyelem korszaka szintén Krisztussal kezdődik. Kérlek, olvassátok el a következő igeszakaszokat: (1) Máté 11:12-13 és Lukács 16:16 – ahol Lukácsnál az a kifejezés, hogy „az időtől fogva” azt jelenti, hogy Krisztus idejétől fogva; (2) Apcsel. 10:36-37. és 13:25-27 – ahol azt látjuk, hogy „ez üdvösségnek beszéde” (13:26) Bemerítő János idejétől fogva hirdettetett; (3) Márk 1:1-15. és János 1:1-15 – ahonnan megtudjuk, hogy „Jézus Krisztus evangéliuma” (Márk 1:1) Bemerítő Jánossal kezdődik; (4) Lukács 4:17-21 – ezek a versek a kegyelem evangéliumát többféleképpen is jellemzik, és az Úr Jézus szavaival zárulnak: „Ma teljesedett be ez az Írás” (21. vers); (5) János 4:23 – ahol az a kifejezés, hogy „és az most van” azt jelzi, hogy a Kegyelem korszakában azok, akik Istent imádják, szellemben és igazságban imádják Őt (míg a Törvény korszakában az ember Istent a testben tudta érzékelni, felfogni, és szertartásokat kellett betartania); (6) János 5:24-25 – amely versekből megtudjuk, hogy amit az „és az most van” kifejezés magában foglal, az a kegyelem evangéliuma.



III. A Biblia elegendő bizonyítékkal rendelkezik arról, hogy a gyülekezet átmegy a Nagy Nyomorúságon. A bizonyítékok közül hadd álljon itt néhány.



A. 2 Tesz. 2:1-9. Nagyon gondosan olvassátok el ezt az igeszakaszt. Az első vers megadja ennek a szakasznak a témáját: Krisztus eljövetele és az elragadtatás. Mivel az itt említett elragadtatás a levegőégben való egybegyűlés, máris sejtetni engedi, hogy ez a nyomorúság után lesz. A 2. versben, a „szellem” szó egy másik szellemet jelöl, nem a Szent Szellemet; a „beszéd” szó híresztelést jelent; a „nekünk” szó Pálra, Szilvánuszra és Timóteusra utal; és „az Úr napja” Krisztus eljövetelének napja és az elragadtatás. Akkoriban voltak emberek, akik megtévesztették a Tesszalonikai hívőket azzal, hogy azt mondták, az Úr napja már eljött, ők pedig itt hagyattak. Viszont a 3. vers azt mutatja, hogy ez a nap nem fog elérkezni addig, amíg a következő két jel meg nem történik: (1) az elragadtatás előtt megjelenik a bűn embere, a veszedelemnek fia, az Antikrisztus; (2) először bekövetkezik a hitehagyás, az aposztázia. Mikor fog megjelenni a bűn embere? Természetesen a Nagy Nyomorúság idején. Tehát az elragadtatás ez után a Nyomorúság után lesz. Legalább is a gyülekezet egy része át kell, hogy menjen a Nagy Nyomorúságon.



B. 1 Korintus 15:50-55; 1 Tesszalonika 4:16-17. Az első igeszakasz elsősorban a feltámadásról és az átváltozásról beszél; a második igeszakasz a feltámadással és az elragadtatással foglalkozik. Ez a két igeszakasz párhuzamot képez egymással. Minden bibliatudós egyetért azzal, hogy mindkét igeszakasz eseményei ugyanakkor történnek. Van valami sejtetés ezeknek az eseményeknek a konkrét idejére vonatkozólag? Bizony, van. „Az utolsó trombitaszóra” azt jelzi, hogy ennek az ideje a Nyomorúság után kell, hogy legyen. Az első értelmezési irányzat ahhoz ragaszkodik, hogy az utolsó trombita megfújása a Nyomorúság előtt van, de ezt a látásukat nem tudják egyetlen igeverssel sem alátámasztani. Az utolsó trombita a Nyomorúság után szólal meg; a Jelenések könyvében említett hét trombita közül az utolsó. Milyen képtelenség is lenne, hogy miután az utolsó trombita megszólal, maradna még hét másik megfújandó trombita! Valaki úgy érvel, hogy a „trombita” itt a gyülekezet trombitája, nem a Nyomorúságé. De akkor hol mond bármit is a Szentírás a gyülekezet első trombitájáról? Megint mások azt mondják, hogy Pál egyszerűen csak a római katonai szokásból merít, hogy amint megfújják az utolsó trombitát, az egész hadsereg elvonul. A Szentírás viszont nem alkalmazta ezt a római katonai gyakorlatot. Ez a „trombita” nem a gyülekezetnek, hanem Istennek a trombitája. Kétség kívül ez a hét közül az utolsó trombita, amiről a Jelenések könyvében szó van. Továbbá, a Jelenések 10:7 szerint, a hetedik trombita megfújásával Isten titka befejeződik – amely titok a gyülekezet. C. További bizonyítékok: 1. Máté 24:3, 13:40, 28:20, „a világ vége”. A “világ” szó a görögben aion, amely „kor(szako)t” jelent, vagyis ennek a korszaknak a végét. Időrendi sorrendben, a Nagy Nyomorúság ebbe a korszakba esik. Ha az elragadtatás a Nyomorúság előtt következne be, akkor lenne egy három és fél éves hézag. 2. 1 Korintus 15:25, vö. Apcsel. 2:35, „míg ellenségeit a lábai alá veti” - Ez tényszerűen következik a Nyomorúság után. 3. 1 Timóteus 6:14, „hogy tartsd meg a parancsolatot mocsoktalanul, feddhetetlenül a mi Urunk Jézus Krisztus megjelenéséig”. Urunk Jézus Krisztus megjelenése a Nyomorúság után következik be. Ha Ő a levegőégbe a Nyomorúság előtt jönne, lenne bármilyen szükség is arra, hogy várjunk, vigyázzunk és őrködjünk?



IV. A Bibilában bár találunk bizonyítékokat a hívők nyomorúság utáni elragadtatására vonatkozóan, ez még mindig nem jelenti azt, hogy a hívők teljes testülete a Nyomorúság után fog elragadtatni. Így tehát ennek a második értelmezési irányzatnak is megvannak a maga tévedései. Mert a Biblia világosan jelzi számunkra, hogy egyes hívők a Nyomorúság előtt ragadtatnak el. Következzék most néhány érv emellett a látás mellett.



A. Ha a hívők egész testülete a Nyomorúság után ragadtatna el, ismét csak nem lenne szükség arra, hogy vigyázzunk, várjunk és készen legyünk. Ha tudnánk azt, hogy az Úr nem jön el a három és fél éves időszak előtt, akkor gonoszul élhetnénk három évig, öt hónapig és 29 napig. Az ilyen felfogás viszont éppen a Szentírás alapelvét szentségteleníti meg. B. Ha mi hívők mindannyian a Nagy Nyomorúság után ragadtatnánk el, akkor a várakozásunk nem Krisztusra, hanem az Antikrisztusra való várás lenne, mivel az utóbbi fog először eljönni. C. A gyülekezet elveszítené a reménységét – „Várván ama boldog reménységet és a nagy Istennek és megtartó Jézus Krisztusunknak dicsősége megjelenését” (Titusz 2:13) – mert ebben a reménységben benne foglaltatik a Nyomorúságtól való megmenekülés áldása. D. A második értelmezési irányzat nem fogadja el a titkos elragadtatás gondolatát; követői viszont megfeledkeznek arról az igéről, hogy „Ímé eljövök, mint a tolvaj” (Jelenések 16:15). A tolvaj titokban érkezik, sohasem kürtöltet maga előtt, és mindig a legjobbat viszi el. E. Ez a második irányzat a tizenkét tanítványt tisztán csak keresztyéneknek tekinti, teljes ellentétben az első irányzattal, akik a tizenkettőt teljesen csak zsidóknak tartják. Valójában, azonban, ez a tizenkét tanítvány keresztyén és a zsidó maradék képviselője. Például, a Máté 10:5-6-ban és a 23:3-ban azt láthatjuk, hogy mindannyian zsidó háttérrel rendelkeznek, amely tény alkalmazható a keresztyénekre is. F. A második irányzatban van egy hiányosság, mégpedig az, hogy nem tesz különbséget az elragadtatás és az Úr megjelenése között. Különbség van aközött, hogy Krisztus jön el a szentekért és Krisztus jön el a szentekkel. Amit Énók prófétált, Júdás levelében, az Úr eljövetelére mutat, “eljön sok ezer szentjével” (lásd Júdás 14-15), amikor megveti lábát az Olajfák Hegyén. Hasonlóképpen az Úr eljövetelére mutat a prófécia a Jelenések könyvében: „Ímé eljő a felhőkkel; és minden szem meglátja őt, még akik őt általszegezték is; és siratja őt e földnek minden nemzetsége. Úgy van. Ámen” (1. rész, 7. vers). A második értelmezési irányzat egyfajta történelmi szemléletmódot követve a Jelenések könyvét a 17. fejezetig már beteljesültnek tekinti, és csak a 17. fejezetet követő részek várnak még beteljesedésre. (Ez pontos ellentéte annak a jövőre irányuló szemléletmódnak, amit az első értelmezési irányzat követ, amely a Jelenések könyvének csak az 1-3. fejezeteit tekinti beteljesültnek, a többit pedig beteljesülésre várónak). Ha a Jelenések könyve elsősorban csak a múltnak a dolgait jegyzi fel, akkor Istennek egy átlagos hívő gyermeke hogyan érthetné meg azt valaha is? Ledoktorált, kitanult történészekre lenne szükség a megértéséhez! Ezen kívül, többé már nem is lehetne kijelentésnek tekinteni sem!



V. Amint láthattuk, az első irányzatnak nincsenek kellő bibliai bizonyítékai, míg a második irányzatnak, bár vannak bizonyítékai, sok tévedése is van. Mit tanít akkor valójában a Biblia? Gondolkodjunk el a következő megfigyeléseken.



A. Jelenések 3:10. „A megpróbáltatás órája, amely az egész világra eljön” – ez a Nagy Nyomorúság. Ez vers elmondja nekünk, hogy egy bizonyos embercsoport megmenekülhet a Nagy Nyomorúság elől, azok, akik megtartják Krisztus béketűrésre intő beszédét (állhatatosságának igéjét). Ez azonnal szétválasztja az első és a második irányzat érveléseit. Bár Filadelfia képviseli az igaz gyülekezetet a Kegyelem korszakában, csak egy az Ázsiában lévő hét gyülekezet közül. Tehát ez azt mutatja, hogy viszonylag kisszámú embercsoport (egy hetednyi) ragadtathat el a Nyomorúság előtt. Továbbá, a nyomorúság előtti elragadtatás nem tisztán csak azon alapszik, hogy Isten újonnan született gyermekei vagyunk, hanem függ még egy feltételtől, attól, hogy megtartjuk-e Krisztus állhatatosságának szavát. Ma a hívők mind megtartják Krisztus állhatatosságának igéjét? Nyilvánvalóan nem. Tehát magától értetődő, hogy a hívőknek nem a teljes testülete fog elragadtatni a Nyomorúság előtt. B. A második irányzat azonban állítja, hogy ez az igeszakasz nem a nyomorúság előtti elragadtatásra utal, mert a megtartásról beszél – hogy Isten biztonságban meg fogja „tartani” őket a Nagy Nyomorúságon keresztül: hasonlóan ahhoz, mint amikor egy ház kigyullad, és lehet, hogy egy szobát egyáltalán nem ér a tűz; vagy amikor Egyiptom földjét elérte a tízcsapás, Gósen földje, ahol Izrael gyermekei laktak Egyiptomban, sértetlen maradt (lásd 2Móz. 9:26, 10:23). Az ilyen magyarázat téves, mert (1) az itt szóban forgó „megtartás” nem megtartás valamin keresztül, hanem megtartás valamitől. A görög szövegben, ebben a versben a „megtart” szó után van egy „ek” szócska, ami azt jelenti, hogy „ki valamiből” (mint az ekkleszia szóban, ami „kihívottakat” jelent). Itt tehát az „ek” a Nyomorúságtól való megtartást jelöli. És (2) „Mivel megtartottad az én béketűrésre intő beszédemet, én is megtartalak téged a megpróbáltatás idejétől” (Jel. 3:10a) – amint már láttuk, a megpróbáltatás, amely az egész világra eljön, a Nagy Nyomorúság; de figyeljük meg, itt nem azt mondja, hogy megtartalak a megpróbáltatástól, hanem megtartalak a megpróbáltatás órájától. Ahhoz, hogy megtartassunk a megpróbáltatás órájától, el kell hagynunk a világot. Isten csak kétféleképpen tarthat meg minket tőle: halál és elragadtatás által. Így tehát az élőknek egy része el fog ragadtatni a Nyomorúság előtt.



C. Lukács 21:36 szintén azt bizonyítja, hogy nem a teljes gyülekezet, hanem csak egy része fog elragadtatni a Nyomorúság előtt. A Lukács 21 és Máté 24 tartalmilag nagyon hasonlóak, kivéve, hogy Máté inkább Krisztus eljövetelét és a Nyomorúságot hangsúlyozza, míg Lukács Jeruzsálem elpusztítását és a Nyomorúságot helyezi éles megvilágításba. Ezért van ott a Máté 24:3-ban a jól ismert kérdés, és ezért van több példázat is Máté evangéliumi beszámolójában, mint a Lukácséban. Kr. u. 70-ben Jeruzsálem rettenetes pusztulást szenvedett el, és a végidőben nagy nyomorúságot fog megtapasztalni. D. Lukács beszámolóját a következőképpen lehet vázolni: 21:8-9 a végidőt megelőző dolgok; 1019 a hívők szenvedni fognak; 20-28 hogyan fog Jeruzsálem elpusztulni (a 28. vers azt sugallja, hogy a szentek átmennek a Nyomorúságon); 29-33 példázat arról, hogy ezek a dolgok bizonyosan bekövetkeznek; és ha a 34-36. versek nem lennének, arra lehetne következtetni, hogy a hívők teljes testülete bizonyosan a Nyomorúság után fog elragadtatni, de a 34. versben az előző versekhez képest megváltozik a hangszín, a 35. vers azt mutatja, hogy a korábban említett dolgok az egész lakott földet érintik, a 36. vers pedig elénk tárja a Nagy Nyomorúságtól való megmenekülés feltételét – azaz őrködés és imádkozás. E. Hogyan menekülhetnek meg a hívők ezekből az eljövendő dolgokból és állhatnak meg az embernek Fia előtt? Természetesen úgy, ha elragadtatnak. A halál nem áldás: nem imádkozunk érte és nem várjuk. Az elragadtatás feltétele itt az őrködés és az imádkozás. Tehát itt, nem minden újonnan született hívő ragadtathatók el. Mindig imádkozzatok. Miért imádkozzunk? Imádkozzatok, hogy megmenekedhessetek ezektől a dolgoktól, amelyek el fognak jönni. „Hogy méltóvá tétessetek”. Ez itt nem kegyelem kérdése, hanem hogy valaki méltó-e vagy sem. Mit jelent a méltó állapot? Isten nem fogadhat be téged arra a helyre, ahová semmi vágyad menni. Vannak emberek, akik a mennyet túlságosan unalmas helynek tartják ahhoz, hogy ott éljenek, ahogy ezek a szavak is jelzik: „meg ne nehezedjék a ti szívetek tobzódásnak, részegségnek és ez élet gondjainak miatta” (34. vers). Ha a léggömböt hozzákötjük valamihez, nem tud felszállni. Összegezve, a Lukács 21:36 mind az első, mind a második irányzat érvelését megcáfolja. A második irányzat lehet, hogy még mindig tud ilyen érveket felhozni, mint (1) hogy az elragadtatás nem a hívő járásától függ – erre válaszul megkérdezném, vajon bárki is azt gondolja, hogy egy testi hívő, aki a paráznaság ágyában fekszik, el fog ragadtatni? Vagy (2) az a kifejezés, hogy „mindezeket” nem a Nagy Nyomorúságra utal, hanem a 34. versből idézett tobzódás, részegség és az élet gondjaira. Erre válaszul azt kell megjegyeznünk, hogy a 36. vers azt mondja, hogy „mindezeket, amely az egész világra eljön” – míg a tobzódás, részegség, és az élet gondjai azok a dolgok, amelyek most a jelenben vannak itt. Tehát a „vigyázzatok” azt jelenti, ne essünk ezeknek a dolgoknak, tevékenységeknek a csapdájába.



F. További bizonyítékok: 1. Ha együtt olvassuk a Máté 24:42 versét az 1Tesz. 5:2-4 versekkel, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy legalább két elragadtatás van: figyeljük meg, hogy az első igeszakasz egy Nyomorúság előtti elragadtatás, mert a hívőnek őrködnie kell, mivel nem tudja, hogy mikor jön el az Ő Ura; míg a második igeszakasz egy Nyomorúság utáni elragadtatást sugall, mert a hívő tudja, mikor jön el az Úr napja. 2. A helyek, amelyek felé történik az elragadtatás, szintén eltérőek. Míg a Jelenések 7:15 „Isten királyi székéhez” és a Lukács 21:36 „hogy megállhassatok az ember Fia előtt” kifejezést említi, addig az 1Tesz. 4:17 azt mondja, hogy a „levegőégbe”. Az ilyen különbségtétel azt jelzi, hogy a hívők teljes testülete nem egyszerre, egyetlen alkalommal ragadtatik el. 3. Márk 13 azt mondja, hogy „arról a napról és óráról pedig senki semmit nem tud, sem az égben az angyalok, sem a Fiú, hanem csak az Atya” (32. vers). Tehát Krisztus eljövetelének napja nem ismert. De az 1Tesz. 4 kijelenti, hogy „maga az Úr riadóval, arkangyal szózatával és isteni harsonával leszáll az égből” (16. vers). Ebből a második igeversből megtudjuk, hogy Krisztus megjelenése a hetedik trombita megszólalása után történik. Így tehát az első igevers a nyomorúság előtti elragadtatáshoz kapcsolódik, míg a második a nyomorúság utánihoz.



VI. A két, különböző időben zajló elragadtatással szembeni ellenvetéseket, és a rájuk adott válaszokat az alábbiakban közöljük.



A. Vannak, akik azt mondják, hogy a gyülekezet elragadtatását nem lehet ketté osztani, mert Krisztus testét nem lehet megosztani. Válaszul meg kell jegyeznünk, azonban, hogy a test kifejezés képes beszéd, amely egy közös életet jelöl. Ha a testet szó szerinti értelemben vesszük, akkor máris van megosztottság, mert az Úr a mennyben van, Pál már meghalt, mi itt élünk a földön, és vannak hívők, akik még ezután fognak születni. B. Mások azért állnak ellent, mert az elragadtatás a megváltás része, és mivel a megváltás kegyelem szerint van, az elragadtatás nem alapozható a méltó, ill. méltatlan fogalmakra. Válaszul szükséges rámutatnunk, hogy míg az elváltozás (lásd 1Kor. 15:51-52) valóban kegyelem szerint történik, a felvétel (elragadtatás) cselekedetek szerint van. C. Egyes megfigyelők kérdezik, nem kegyetlenség-e elvenni a reménységet a gyülekezettől? Erre azt kell válaszolnunk, hogy a Szentírás nem ad ilyen hamis reményt; ezért jobb, ha az embereket ráébresztjük erre a tényre. D. Némelyek azt mondják, az 1Kor. 15:23 csak azt említi, hogy „akik a Krisztuséi" és semmit sem mond a cselekedetekről. Legyünk azonban tisztában azzal, hogy ez a vers nem az elragadtatásról beszél, hanem a feltámadásról. E. Mivel a halottak nem mennek át a Nagy Nyomorúságon, nem lenne igazságtalan az élők számára, hogy nekik át kell menni? Ebben a tekintetben nem lesz az igaz Isten igazságtalan? Feleletként hadd mondjam azt, hogy nem kell aggódnunk; mert a millennium ideje alatt minden egyes hívő (beleértve azokat a hívőket is, akik a Nagy Nyomorúság előtt haltak meg), miután megjelenik Krisztus ítélőszéke előtt, meg fog jutalmaztatni a szerint, amit a testben cselekedett, amíg élt, legyen az jó vagy rossz (2Kor. 5:10). F. Mivel az 1Kor. 15:50-52-ben („Mindnyájan ugyan nem aluszunk el, de mindnyájan elváltozunk”) a „mindnyájan” szó áll, akkor ez bizonyára az egész testet jelenti. Igen, itt a „mindnyájan” valóban az egész testre utal, de nem utal ugyanarra az időre. Például, mindannyian meg fogunk halni, de bizonyos, hogy nem ugyanazon az egy napon. G. A Biblia különbséget tesz a búza és a konkoly között, mondják némelyek, de nem tesz különbséget búza és búza között; ebből az következik, hogy minden búza elragadtatik. Erre válaszul figyeljük meg azt, hogy a búzakalászok érésének az ideje nem ugyanaz. Vannak tehát első zsengék és majd később jön a teljes aratás. H. Egyesek úgy érvelnek, hogy az 1Tesz. 4:15 szerint az élők „éppen nem előzik meg azokat, akik elaludtak”. A halottak a hetedik trombitaszóra támadnak fel; tehát idő tekintetében, az elragadtatás a Nyomorúság után zajlik. Ha pedig van első elragadtatás, annak a halottak feltámadása előtt kell megtörténnie. De mivel ez a vers világosan mondja, hogy „éppen nem előzzük meg”, akkor az elragadtatás hogyan történhet kétszer? Hadd válaszoljak erre azzal, hogy nagyon drága és jelentőségteljes mind a 15. mind a 17. versben azt a jelzői szerkezetet találni, hogy „mi, akik élünk, akik megmaradunk”. Életben lenni nyilvánvalóan azt jelenti, hogy itt a földön hagyva lenni; akkor miért van ez a látszólag szükségtelen ismétlés? Mert azt jelzi, hogy vannak, akik bár élnek, már előre mentek (azaz elragadtattak), tehát többé már nincsenek a földön hagyva. Pál is ezek közé az emberek közé sorolja önmagát, akik élnek és megmaradnak? Egyáltalán nem. Csak azért használja a „mi” szót, mert a levél írásának pillanatában beszél, és ennek bizonyítéka az, hogy mivel Pál ma már nem él, nem számlálható azok közé, akik a földön megmaradnak. Mindezeknek az összefoglalása az, hogy a harmadik értelmezési irányzat tűnik helyesnek – vagyis, hogy a hívők egy csoportja elragadtatik a Nyomorúság előtt, míg a hívők másik csoportja át fog menni a Nyomorúságon, és azután ragadtatik el.


https://www.facebook.com/notes/isten-kincses-l%C3%A1d%C3%A1ja/watchman-nee-az-elragadtat%C3%A1s/882067625293458/

Watchman Nee: Másoknak világítani

„A Te világosságod által látjuk a világosságot" -(Zsoltár 36,10)

Az Ő világossága sokféleképpen juthat el hozzánk.
Néhányan láttunk szent embereket, akik valóban ismerték az Urat, és velük imádkozva, beszélgetve észrevettük, hogy Isten világossága sugárzik róluk.

Én találkoztam egy ilyen személyiséggel, egy nőtestvérrel, aki most már az Úrnál van.
Azóta is mint „megvilágosodott" keresztyénre gondolok rá. Ha csak beléptem a szobájába, közvetlenül éreztem Isten jelenlétét.

Azokban a napokban még nagyon fiatal voltam, és egy csomó tervet, elképzelést dédelgettem a megszentelődés módjáról.

Ezekkel mentem oda az említett nőtestvérhez, és próbáltam őt meggyőzni arról, hogy mit kell cselekedni. De mielőtt még kinyitottam volna a számat, ő néhány egyszerű, természetes szót szólt.

Egyszerre csak felragyogott bennem a világosság, és megszégyenülten álltam ott.
Megláttam, hogy tervezgetéseim és cselekvéseim mennyire földhözragadtak és emberiek.
Ez a nőtestvér egyedül Istennek élt, és mint egy ilyen fénnyel átitatott lélek, másoknak is világított.

Watchman Nee: Bárcsak meglátnánk gazdagságát és hatalmát!

„Gyorsan hozzátok ki a legszebb ruhát és adjátok rá!" (Lk 15,22)


Isten olyan gazdag, hogy fő gyönyörűsége az ajándékozás. Kincstárai olyannyira telve vannak, hogy fájdalmat okoz neki, ha visszautasítjuk az alkalmat, amikor elhalmozna kincseivel.
A tékozló fiú hazatérésekor atyjának nem volt szemrehányó szava, és nem is faggatta őt a vagyon elherdálásáról.
Csak örvendezett fia hazatérésén, és boldog volt, hogy ezentúl még többet ajándékozhat neki.
Az volt az atya öröme, hogy odaadhatta végre a köntöst, a gyűrűt, a sarut, és lakomát készíttethetett. Bántotta őt, hogy idősebbik fiával nem tehette ugyanezt.
Isten szívének szomorúsága, amikor mi magunk akarunk gondoskodni a dolgokról. Hiszen Ő olyan nagyon, nagyon gazdag!
Az okoz neki örömet, ha engedjük, hogy adjon, és megint csak adjon nekünk. Ő örök ajándékozó és örök cselekvő kíván lenni. Bárcsak meglátnánk gazdagságát és hatalmát!

Forrás-Örömteli mindennapok-

Watchman Nee: Élj Krisztusban

„Adjátok oda magatokat az Istennek, mint akik a halálból életre keltetek, és tagjaitokat adjátok az igazságosság fegyvereiül az Istennek"- (Róma 6,13)


Az „adjátok oda" felszólítást sokan úgy értik, mintha odaszentelésről lenne szó. De vizsgáljuk meg gondosan, mit is jelent valójában ennek a kifejezésnek a tartalma.

Nem az „óember" ösztöneinek, erőforrásainak, természetes bölcsességének és más adottságainak odaszenteléséről van itt szó. Kiderül ez a mellékmondatból: „...mint akik halálból életre keltetek".

Ezen a ponton kezdődik számunkra az odaszentelődés. Nem a régi teremtéshez tartozót kell ugyanis odaszentelnünk, hanem ami keresztül ment a halálon, és eljutott a feltámadásig.

Amit oda kell adnunk, az annak a felismerésnek az eredménye, hogy óemberem megfeszíttetett, de Krisztusban élhetek Isten számára.

Tudni, úgy számolni, végül odaadni magunkat az Úrnak: ez az isteni rend.

Watchman Nee: Ő előbb szeretett

“Mi azért szeretünk, mert Ő előbb szeretett minket.” (1János 4: 19)


A szeretetet nem lehet erőltetni. Azért szeretjük Istent, mert Ő előbb szeretett minket. Minél inkább szeretjük Istent, annál inkább közeledünk Hozzá; minél közelebb vagyunk Hozzá, annál jobban ismerjük Őt; és minél jobban ismerjük Őt, annál jobban szeretjük és szomjazunk Őutána.

Istennek egy szentje egyszer ezt mondta: „Isten olyan szívet ad nekünk, ami olyan nagy, hogy egyedül csak Ő tudja betölteni.”
Talán siránkozunk szívünk kicsisége miatt; mégis, mindaz, aki megízlelte Istent, arról tesz bizonyságot, hogy az a szív, melyet Ő adott nekünk, valóban nagy szív – olyan nagy, hogy bármi, ami kevesebb Őnála, sohasem fogja tudni betölteni azt, mert egyedül csak Isten töltheti be!
Mennyire vágyakozik akkor a szívünk Isten után?

2018. február 10., szombat

Watchman Nee: A bűntől való szabadulás

Miután hitre jutottunk az Úrban, és elfogadtuk Őt Megváltónknak, azonnal meg kellene tapasztalnunk a bűntől való szabadulást is.



Nagy probléma, hogy küszködünk a bűnnel.
Egyesek minden erejükkel igyekeznek a kísértések ellen védekezni., vagy szüntelen harcban állnak a bűnnel szemben.
De az Ige azt mondja, hogy meg kell nyernünk a bűntől való szabadulást.

Én már megszabadultam tőle – nem azért, mintha legyőztem volna, hanem egyszerűen azért, mert az Úr kiemelt engem hatalmából.

Meg kell látnunk, hogy a bűnnek ereje van, és olyan hatalma, amelyből nem tudunk szabadulni, mert a bűn: törvény, amely foglyul ejt, és rabszolga módjára szolgálnom kell.
Elhatározom, hogy jót cselekszem, de a gonoszság bennem van. Ez törvény! A jóakarat a törvénnyel szemben kevés! Az akarat emberi képesség, erő – a törvény azonban a természetereje. Az akarat az elhatározásra való képesség. Az akarás ereje másként működik, mint a törvény. A törvény ereje – pl. a nehézségi erő – mint természeti erő: kényszer. Az embertől függő erő emberi erő. De valamilyen törvényen alapuló erő, az természeti erő. Ez szembeszegül az emberi akaraterővel. Eleinte a kitartásunktól függően az akarat győz, de végül mindig a törvény. Nincs ember, aki le tudná győzni a törvényt. Honnan ismerem fel, hogy a bűn törvény? Azáltal, hogy nem csak néha vétkezem, hanem állandóan.
Bennünk, emberekben van egy törvény, amin nem tudunk úrrá lenni.
Ha felismered, hogy a bűn az törvény, akkor nem próbálod többé akaraterőddel legyőzni.
A bűn törvénye benned van – tehát a bűn nem csupán rossz cselekedet, hanem törvényszerű is. Ha ezt meglátod, nem vagy messze a győzelemtől.
Pál mutatja meg a győzelem útját: a törvényt törvény győzi le! Róma 8;1-2. „Nincsen azért immár semmi kárhoztatásuk azoknak, akik nem test szerint járnak, hanem Szellem szerint. Mert a Jézus Krisztusban való élet Szellemének törvénye megszabadított téged Krisztus Jézusban a bűn és a halál törvényétől.”
Ahogy a bűn törvény, úgy Isten Szent Szelleme is törvény – az élet törvénye. És ez erősebb a bűn törvényénél. Az egyik törvény tehát legyőzi a másik törvényt, emberi erőfeszítés nélkül.
Ha engedjük, hogy az élet törvénye munkálkodjon bennünk, akkor automatikusan megszabadít minket a bűn és halál törvényétől.
A Szellem törvénye csak akkor hat, amikor felhagyunk az akarati erőfeszítéssel – Szellem szerint járunk. A bűn itt van még, de én már kikerültem a hatósugarából. Ez a törvény teljesen meg tud menteni minket – a segítségünk nélkül
Ez a törvény megszentel minket, kijelenti számunkra Isten életét és betölt bennünket vele.
A bennünk lévő kincs nemcsak a Szent Szellem – az élet, hanem annak törvénye is. Mostantól fogva uralkodni tudsz az életeden, és a dolgok fölé tudsz kerekedni.
Ez csodálatos! Dicsérjük érte az Urat!
Nem kell többé keresztény szerepet játszani, mint aki önuralmat erőltet magára. Csak hinni kell Isten Igéjében, Ő az újjászületésünkkor megadta nekünk az isteni életet.
Le tudom győzni a bűnt, de nem a magam erejéből, Isten ajándéka ez, Övé a dicsőség örökké!
Az élet Szellemének törvénye által képesek vagyunk megismerni Isten akaratát. Isten minden szükséges ismeretet megad. Nemcsak a nagy ügyekben, hanem az élet apróbb dolgaiban is. Csak nem mindig hallgatunk az Úrra. Egy belső hang figyelmeztet.
Ha valóban keresztény vagy, ismerned Isten akaratát, Isten szeretete szorongat, és erőfeszítés nélkül tudod szeretni felebarátodat. Add fel a saját akaratodat, és a benned lévő törvény ezt megteszi. Isten törvényt adott belénk, amikor az Övéi lettünk, és ez a törvény önmagától hat.
Az Úr él bennünk. Így tudjuk betartani Jézus törvényeit. Az elénk állított rendkívül magas követelmények megmutatják, mennyire bízik Isten abban az életben, amelyet nekünk adott.
Isten nem foglalkozott közvetlenül a bűnnel, helyette megfeszítette az ó-emberünket. A bűn törvényétől is így szabadultunk meg. Amikor Isten bennünket eggyé tett Krisztussal, nemcsak meghaltunk Vele a bűnnek, de feltámadott élete képessé tesz arra, hogy Isten szentségére éljünk.
Az Úrban olyan életet élhetünk, ami kedves Istenek.
De ha ezt az életet saját akaratomból próbálom élni, újra a törvény alatt vagyok. 
Ha bevallom, hogy erre nem vagyok képes, de bízom Benne, Ő maga teljesíti ezt a követelést.
Isten Önmagát ajándékozta nekünk!

Róma 7;4: „Azért testvéreim, ti is meghaltatok a törvénynek a Krisztus teste által, hogy azé legyetek, aki a halálból feltámasztott, hogy gyümölcsöt teremjünk Istennek."

2018. január 6., szombat

Watcham Nee- Mindig dicsekedhetünk Őbenne

„Asztalt terítesz nekem az én ellenségeim előtt, elárasztod fejem olajjal; csordultig van a poharam" (Zsolt 23,5)


Testvérünk, Pál apostol, nagy és nemes kijelentést tesz a filippibelieknek, akik jóformán egyedüli anyagi támaszai voltak: „Megkaptam mindent és bővölködöm." Pál nem említette hiányait, hanem úgy viselkedett, mint egy gazdag Atya gazdag gyermeke. 

Nem félt attól, hogy ezzel esetleg elveszi a kedvüket a további adakozástól. 
Teljesen rendjén van és illő, hogy egy apostol azt mondja egy hitetlen embernek: „Ezüstöm és aranyam nincsen nékem..." (Csel 3,1-10) 
De nem volna helyes, ha ugyanezt mondaná a hívőknek, akik minden kérését készek lennének teljesíteni. Méltatlan az Úrhoz, ha követe és képviselője azért tárja fel szükségeit, hogy szánalmat ébresszen hallgatóiban. 
Ha élő hitünk van Istenben, akkor mindig dicsekedhetünk Őbenne!

2018. január 4., csütörtök

Watcham Nee: Megérteni és megragadni

„Minthogy vele együtt munkálkodunk, intünk is, hogy az Isten kegyelmét hiába ne vegyétek!" 
(2Kor 6,1)

Isten önmagáért hívott üdvösségre bennünket. „Igyekeztem - mondja Pál -, hogy megragadjam azt, amiért megragadott engem a Krisztus Jézus."
Nem csupán az örök üdvösségért ragadott meg minket az Úr, hanem egy határozott cél érdekében: hogy munkatársai legyünk.
Mi Isten munkája ma?
Az, hogy ne maradjon semmi a világegyetemben, ami nincs összhangban az Ő megdicsőült Fiával.
Miképpen működhetek együtt Istennel?
Hogyan foghatok hozzá ehhez a munkához?
Tudni nem tudom; de arra vágyom - Pállal -, hogy megértsem és megragadhassam.

2018. január 3., szerda

Watchman Nee: Alkalom volt

„Áron is megvegyétek az alkalmakat, mert a napok gonoszok" (Ef 5,16)

Istentől kijelölt életpályádon talán a mai nap lett volna a legfontosabb, de te engedted kisiklani kezeid közül. Akinek a mai napja ugyanolyan, mint a tegnapi, az nem ismerte fel, hogy Istennél mindennek rendelt ideje van; azaz nincs érzéke az isteni időpontok iránt. 
Az Ő szolgája sohasem lehet elégedett azzal, amit már elért, mert akkor számos alkalmat elmulaszt, amit Isten készített elő.

Tegyük fel, Isten szívemre helyezi egy bizonyos személy felkeresését, akit arra rendelt, hogy öt év múlva az Ő hatalmas eszköze legyen a lélekmentés szolgálatában. 
Ha engedelmeskedem, ez talán egész életem legnagyobb szolgálata lehet. 
De ha éppen ezen a napon félek a hidegtől vagy egyéb apróságtól, és nem megyek, elszalasztom az alkalmat. Veszni engedem Istennek egy kiszemelt eszközét. 
Az ilyen lehetőségek gyorsan tovaszállnak. Tehát amikor Isten indít bennünket, menjünk! 
Egyetlen tőle rendelt alkalmat se hagyjunk kicsúszni a kezünk közül!

2018. január 2., kedd

Watchman Nee: Mily felséges

„Mi Urunk Istenünk, mily felséges a Te neved az egész földön!" 
-(Zsolt 8,2)

Az emberek káromolják az Úr nevét, a zsoltáríró azonban nem tehet mást, mint hogy ugyanezt a nevet csodálattal magasztalja. 
Isten nagyságának kifejezésére költő létére sem talál megfelelő szavakat, csupán felkiált:
 „Mily felséges!" 

Ez a kimondhatatlan fenség az egész földre kiterjed! 
Itt biztosan a teremtéstörténet visszhangzik: „Látta Isten, hogy minden, amit teremtett, igen jó". Ezzel a jelzővel kezdi tehát, és ezzel is fejezi be a zsoltáríró. 
Mi az ő helyében biztosan szükségesnek tartottuk volna megemlíteni a bűnesetet is. 
De Dávid - a zsoltáríró - úgy látja, hogy Isten változhatatlan, és Ádám bűne sem térítheti el attól a szándékától, hogy végül mégis az embert tegye „úrrá a földön". 
Ezen a ponton lép be az Úr Jézus. 

A Zsidókhoz írt levél 2. része világítja meg a 8. zsoltárt. Jézus Krisztus az a „férfi", aki már megküzdött a bűnnel. Őbenne - és Ő egy velünk - valósult meg Isten minden kívánsága. Isten útjaiban nincs eltérés; azok célegyenesen haladnak előre.
 „Ó Uram, mily felséges a Te neved!"

2018. január 1., hétfő

Watchman Nee: Áldás

„Ő pedig vette az öt kenyeret és a két halat, és feltekintett az égre, hálát adott és megtörte a kenyereket és odaadta tanítványainak, hogy tegyék eléjük" -(Mk 6,41)


Bizonyos, hogy egyik alapvető szükséglete életünknek, valamint Isten ügyéért végzett szolgálatunknak: Isten áldása nyugodjon rajta. Ennyi elég is. De mi az áldás? Áldás az, ha Isten ott munkálkodik, ahol erre semmi magyarázat nincs. Például arra számítasz, hogy egy fillérért egy fillér értékű dolgot vásárolhatsz. De ha még az egy fillért sem fizetted meg, Isten mégis tízezer pénzértékben ad neked, akkor nincs alapja számításaidnak. Ha öt kenyér táplálékul szolgál ötezer embernek, és még tizenkét kosárral marad is, vagyis ha a birtokunkban lévő adottságok egyáltalán nincsenek arányban szolgálatunk gyümölcseivel - ez áldás. Vagy még élesebben: ha látjuk hibáinkat, gyengeségeinket és már nem is reméljük, hogy fáradozásaink nyomán bármiféle gyümölcs teremhet, ám mégis ott a gyümölcs - ez az áldás.

Az áldás olyan gyümölcs, amely egyáltalában nincs arányban azzal, amik vagyunk; olyan eredmény, mely nem az ok és okozat törvényszerűsége szerint alakul. Az áldás akkor érkezik, amikor Isten messze a mi számításainkon felül munkálkodik - egyedül az Ő nevéért.

Kattints rá---- Watchman Nee---- Napi Áhitatok---------Asztal a pusztában


„Én, János, testvéretek és társatok Jézussal a szenvedésben, a királyságban és az állhatatosságban, a Patmosz nevű szigeten voltam az Isten Igéjéért és Jézus bizonyságtételéért. Szellemben elragadtattam az Úr napján, és hátam mögött hatalmas hangot hallottam, mintha trombitáltak volna, amely ezt mondta: »Amit látsz, írd meg egy könyvben«."
Néha kívánjuk, hogy bárcsak Isten megint így szólna hozzánk, talán egy huszadik századi börtöncellában fogva tartott szolgáján keresztül. Az isteni világosság új sugarát villantva az előttünk levő útra, a mai, egyre erősödő szellemi zűrzavar közepette.


Nee To-sheng, vagy ahogy ő szerette nevezni magát, Watchman Nee, a modern Kínában ebben a helyzetben volt Jézus Krisztus sok más, hűséges szolgájával együtt. De tőlük természetesen nem kaphatunk újabb írásokat. Ezeket azon igeszolgálataiből vettük, amikor még Isten széles körben használta őt hazájában a lelkek megmentésére és az Ő gyülekezetének építésére.

De semmi okunk sincs arra, hogy azt higgyük, hogy a szerző mai véleménye erről a témáról bármiben is eltérne az akkoritól, amikor ezt írta: „János első látomása nem az események voltak, hanem maga Jézus Krisztus. Az eljövendő események ismerete csak a kíváncsiságunkat izgatja. Még Jánosnak, a szeretett tanítványnak is először olyan látást kellett kapnia örök Uráról, ami porba döntötte. Amíg nem látjuk Őt így, addig nem vagyunk felszereltek a harcra. Mert Krisztus a felelet minden kérdésünkre. Először jöjjünk vele tisztába, és akkor minden szükségest tudni fogunk az 'eljövendő dolgokról'. Ő a feltámadott és győzelmes 'királyok Királya'. Minden elkövetkező esemény annak a következménye, hogy Ő az."

Kövessük ezt a vezetést, napról napra osztozva a szerző elmélkedésében Jézus Krisztus dicsőségéről. Ha ezek által erőt merítünk ahhoz, hogy szembenézzünk korunk kihívásaival, akkor e könyv mögött levő emberi sors nem volt hiábavaló.
Angus I. Kinnear

A szerzőről: Nee To-sheng, vagy ismertebb nevén Watchman Nee Fucsou-ban született Dél-Kína Fukien tartományában 1903-ban. 1920-ban, egyetemista korában megismerte Jézus Krisztust, mint Megváltóját és Urát, és átadta neki életét. Ettől a naptól kezdve az Úr kiváltképpen való bizonyságtevőjévé lett népe között, és az Ige olyan szolgájává, akinek nevéhez fűződik a modern Kína egyik legjelentősebb evangéliumi keresztyén mozgalma (Little Flock — kis nyáj).

Nagy bibliai világossággal megáldott tanító, sok evangéliumi könyv szerzője. 
Hite és keresztyén szolgálata miatt 20 évi internálás után 
1972. július 1-jén, szabadon bocsátása napján - 
minden valószínűség szerint mérgezés folytán - Urához költözött.

CSODÁLATOS! Olvasd el: Watchman Nee élete

AJÁNLÁS:
„Én, János, testvéretek és társatok Jézussal a szenvedésben, a királyságban és az állhatatosságban, a Patmosz nevű szigeten voltam az Isten Igéjéért és Jézus bizonyságtételéért.
Szellemben elragadtattam az Úr napján, és hátam mögött hatalmas hangot hallottam, mintha trombitáltak volna, amely ezt mondta: »Amit látsz, írd meg egy könyvben«."

Néha kívánjuk, hogy bárcsak Isten megint így szólna hozzánk, talán egy huszadik századi börtöncellában fogva tartott szolgáján keresztül. Az isteni világosság új sugarát villantva az előttünk levő útra, a mai, egyre erősödő szellemi zűrzavar közepette.

Nee To-sheng, vagy ahogy ő szerette nevezni magát, Watchman Nee, a modern Kínában ebben a helyzetben volt Jézus Krisztus sok más, hűséges szolgájával együtt. De tőlük természetesen nem kaphatunk újabb írásokat. Ezeket azon igeszolgálataiból vettük, amikor még Isten széles körben használta őt hazájában a lelkek megmentésére és az Ő gyülekezetének építésére.

De semmi okunk sincs arra, hogy azt higgyük, hogy a szerző mai véleménye erről a témáról bármiben is eltérne az akkoritól, amikor ezt írta: „János első látomása nem az események voltak, hanem maga Jézus Krisztus. Az eljövendő események ismerete csak a kíváncsiságunkat izgatja. Még Jánosnak, a szeretett tanítványnak is először olyan látást kellett kapnia örök Uráról, ami porba döntötte.

Amíg nem látjuk Őt így, addig nem vagyunk felszereltek a harcra.
Mert Krisztus a felelet minden kérdésünkre.
Először jöjjünk vele tisztába, és akkor minden szükségest tudni fogunk az 'eljövendő dolgokról'.

Ő a feltámadott és győzelmes 'királyok Királya'. Minden elkövetkező esemény annak a következménye, hogy Ő az."

Kövessük ezt a vezetést, napról napra osztozva a szerző elmélkedésében Jézus Krisztus dicsőségéről. Ha ezek által erőt merítünk ahhoz, hogy szembenézzünk korunk kihívásaival, akkor e könyv mögött levő emberi sors nem volt hiábavaló.
Angus I. Kinnear-

*******************************************

A szerzőről: Nee To-sheng, vagy ismertebb nevén Watchman Nee Fucsou-ban született Dél-Kína Fukien tartományában 1903-ban.

"Születésem imameghallgatás volt. Anyám attól félt, hogy követni fogja sógornőjét, és hat lányt fog világra hozni. A kínaiak ugyanis a fiúknak jobban örülnek, mint a lányoknak. Előttem már két lányt szült, és bár valószínűleg nem értette meg teljesen az imádság hatalmát, az Úrhoz kiáltott:
- Ha fiam lesz, neked fogom adni. - Az Úr meghallgatta imádságát, és megszülettem én.
Apám később elmondta, hogy anyám már születésem előtt Istennek ígért."

1920-ban, egyetemista korában megismerte Jézus Krisztust, mint Megváltóját és Urát, és átadta neki életét.Erről a következőket mondta el 1936-ban Kulongszuban, Kína Fukien tartományának délkeleti partjai mentén elterülő szigeten, keresztyén munkatársaknak tartott összejövetelen.

"1920. április 29-én este egyedül voltam a szobámban, és azzal küszködtem, hogy eldöntsem, higgyek-e az Úrban vagy ne. Először ellenálltam, de amikor megpróbáltam imádkozni, megláttam bűneim nagyságát és Jézusnak, mint Megváltónak valóságát és hatalmát.
Szívem szemeivel magam előtt láttam az Úr kinyújtott kezét a kereszten, mintha szívesen fogadna és így szólna: "Itt várok rád, hogy befogadjalak."

Megértettem, hogy Krisztus vére le tudja mosni bűneimet. Ez a szeretet legyőzött, és befogadtam Krisztust. Korábban kinevettem azokat, akik befogadták Jézust, de azon az estén az én életemben is valóság lett. Sírtam és bevallottam bűneimet, és az Úr bocsánatát kerestem.
Amikor először imádkoztam, olyan örömöt és békességet ismertem meg,amilyet azelőtt sohasem tapasztaltam. Mintha fény öntötte volna el a szobát, és így szóltam az Úrhoz:
"Ó Uram, nagyon nagy kegyelemmel ajándékoztál meg."

Ettől a naptól kezdve az Úr kiváltképpen való bizonyságtevőjévé lett népe között, és az Ige olyan szolgájává, akinek nevéhez fűződik a modern Kína egyik legjelentősebb evangéliumi keresztyén mozgalma (Little Flock — kis nyáj).

Szolgálatának kezdete:

Egy nyugati misszionárius, Miss Grose tanácsára összeírta hetven olyan barátja nevét, akikért naponta imádkozott, volt amikor még óra alatt is. Az Úr kegyelméből több hónap elteltével a hetven ember egy kivétellel megtért.
Nehéz próba következett az életében, mert az Úr azt kívánta, hogy tagadja meg magát, és egész szívével Őt szeresse.

"Nincs senkim rajtad kívül a Mennyben, de rajtad kívül a Földön sem gyönyörködöm másban."
"A 73. zsoltár írója elmondhatja magáról mindezt, én azonban nem" -szóltam magamban. Ennek oka azzal az ifjú hölggyel való kapcsolatom volt, aki később a feleségem lett, és akivel beszéltem már az Úrról, de ő csak kinevetett."

Végül 1922. február 13-án kész volt félretenni ezt a kapcsolatot, és ekkor nagy örömöt tapasztalt. Fukien tartomány Fucsou nevű városában evangéliumi plakátokat ragasztott a falra, és traktátusokat osztogatott. Többszázan megtértek, köztük egy kivétellel, akiknek a nevét felírta a jegyzetfüzetébe.

"Amikor elkezdtem az Urat szolgálni, volt bennem némi szorongás a megélhetésem miatt. Mivel az Úrtól kapott úton kívántam járni, egyedül Tőle várhattam támogatást ezen a téren is. 1921-ben és 1922-ben nagyon kevés igehirdető élt kizárólag az Úrra hagyatkozva.
De amikor az Úrhoz fordultam, ezt a választ kaptam Tőle: "Ha nem tudsz hit által élni, akkor nem szolgálhatsz engem." Megértettem, hogy élő munkára és élő hitre van szükségem, ha az élő Istent akarom szolgálni. Isten minden szükségemet betöltötte, egyszer sem hagyott cserben."

Naponta több mint ezer traktátust osztottak szét, évente pedig két vagy három milliót, hogy ellássák a különböző gyülekezeteket.
1922. vége felé egyre nagyobb szükségét érezte egy keresztyén újság kiadásának.
Megkezdte írói munkásságát. Akkoriban nagyon nehéz körülmények között élt. Így nem volt pénzük a kiadásra. Több, mint egy hónapig imádkoztak, de még mindig nem volt pénzük. Ekkor leült, megírta a cikket, utána letérdelt és újra az Úrhoz fordult:- "Uram, a cikk kész, már csak ki kell nyomtatni, de még mindig nincs pénzünk."
Imádkozás után teljesen biztos voltam abban, hogy Isten megadja rá a pénzt, ezért előre dicsértük érte nevét. Csodálatos volt.
Ahogy felálltunk, kopogtak az ajtón. Azt gondoltam, hogy valaki már hozza is a pénzt."
Meglepetésére azt látta, hogy az érkező egy gazdag, de zsugori keresztyén asszony.
Ő azt mondta - "Amikor ma reggel imádkoztam, Isten így szólt hozzám:
Most nem imádkoznod kell! Először add oda a pénzt.
Nagyon megdöbbentem, de hoztam önnek 30 dollárt, használja fel az Úr céljaira."
Ez az összeg éppen fedezte a "Bizonyságtétel Ma" című újság 1400 példányának nyomdai költségeit.
Nagy bibliai világossággal megáldott tanító, sok evangéliumi könyv szerzője.

Egyre erősebb késztetést érzett, hogy szűkebb és tágabb környezetében hirdesse az evangéliumot alkalmas és alkalmatlan időben egyaránt. Evangelizálásának köszönhetően szinte minden iskolatársa megismerte az Urat, és az intézmény falai között megindult egy ébredés, amely 1923-ban széles körben elérte szülővárosa lakosságát. Sok száz ember megtért, és új életet kezdett élni.
Watchman Nee nem végzett sem teológiai, sem bibliaiskolai tanulmányokat.
Krisztusról, a Szent Szellemről és a Gyülekezetről főként magából a Bibliából és szellemi emberek könyveiből gyűjtötte össze ismereteit. Kiváló bibliaértelmező volt, és rendkívüli tehetséggel tudta szelektálni, feldolgozni, mérlegelni és memorizálni olvasmányait. Könnyedén, szinte egyetlen pillantással megállapította egy könyv mondanivalójának főbb pontjait.

Kellő pihenés és megfelelő ápolás hiányában Watchman Nee (21 évesen), 1924-ben tüdőbajjal ágynak esett. Betegsége olyan komolyra fordult, hogy már halálhírét kezdték kelteni.
Ez a válságos időszak arra késztette, hogy Istenbe vetett bizalmát minden eddiginél erőteljesebben gyakorolja. "Nemsokára Csen Csi Kvei testvér írt, meghívott magukhoz Nankingba, hogy az ő házukban legyek, ott pihenhetek, ugyanakkor segíthetek neki a Dr. C. I. Scofileld Biblia Levelező Intézet tananyagának lefordításában."Egy híres német orvos megröntgenezte, és nem fogadott el pénzt, mert szerinte már csak 2 hete van hátra.-"Úgy éreztem, hogy még ha nem is élek sokáig, hinnem kell, hogy Isten erőt ad, és az ő ügyéért kell munkálkodnom . Utána megkérdeztem az Urat, hogy milyen befejezetlen munka elvégzését várja tőlem."Ilyen súlyos betegen is elment egy evangelizációs alkalmat megtartani. Az Úrtól erőt kért és egy-egy lámpaoszlopba kapaszkodva, többször megpihenve jutott el a helyszínre. Több hónapi imádkozás után úgy érezte, hogy könyvet kell írnia mindarról, amit az Úrtól megtanult. Kibérelt Kiangszu tartomány Vuszi városában egy kis szobát, ahová bezárkózott és egész nap írt. Ekkor a betegsége annyira súlyossá vált, hogy le sem tudott feküdni.Mellkasát az íróasztalhoz szorította, hogy csökkentse a fájdalmát .

Négy hónap alatt befejezte "A szellemi ember" három kötetét. A nyomtatáshoz 4000 dollárra volt szükségük. Imádkozott érte, hogy az Úr töltse be a szükséget. Az Úr nemsokára 400 dollárt adott, és a szerződést megkötötték a nyomdásszal, hogy kezdjen hozzá a nyomtatáshoz. Egy szívvel imádkoztak az ügyért, és a nyomdász jelentkezett a részletekért. Az Úr mindig megadta. A nyomdász látta, hogy minden rendben megy, így szólt:
"Ilyen pontosan senki sem fizet, mint önök, gyülekezeti emberek."
A könyv megjelenése után így imádkozott: - "Most pedig engedd el a te szolgádat békességgel." Ekkor már csak egy csontkollekció volt.
"Egy nap megkérdeztem Istentől:
"Miért hívsz haza olyan hamar?
- Utána megvallottam vétkeimet, ugyanakkor elmondtam neki, hogy nincs hitem.
Aznap a böjtölésnek és az imádkozásnak szenteltem magam reggeltől délután háromig, azt mondván Istennek, hogy én semmit nem akarok tenni, csak azt, amit Ő akar.
Ugyanabban az időben munkatársaim komolyan imádkoztak értem Ruth Li házában.
Amikor arra kértem Istent, hogy ajándékozzon meg hittel, egy Igét adott nekem, amit sohasem fogok elfelejteni. Az első mondat így hangzott: "
Az igaz ember pedig hit által fog élni" (Róm 1:17b), a második: "mivel szilárdan álltok a hitben", (2Kor 1:24b) és a harmadik: "hitben járunk" (2Kor 5:7).
Nagy öröm töltött be, mert a Biblia azt tanítja, hogy

"Minden lehetséges annak, aki hisz." (Mk 9:23) Utána hálát adtam és magasztaltam Istent, mert megajándékozott Igéjével; hittem, hogy meggyógyított. Rögtön próbára is tett, mert a Biblia azt mondja, hogy "álljatok meg a hitben", de még mindig ágyban feküdtem.
Ekkor Isten Igéje megmutatta hatalmát, és nem gondolva semmi másra, öltözködni kezdtem, pedig már 176 napja nem volt rajtam utcai ruha. Mikor fel akartam kelni az ágyból, hogy felálljak, úgy elkezdtem izzadni, mintha teljesen eláztam volna kint az esőben.

A Sátán újra kísértett: - "Miért akarsz te felállni, ha egyszer fel sem tudsz ülni?"- Azzal vágtam vissza: - "Isten azt mondta, hogy álljak fel", és felálltam. Megint hideg verejték borított el, és majdnem elestem. Egyre csak hajtogattam, hogy "meg kell állnom hit által".
Utána néhány lépést kellett tennem, hogy fel tudjam venni a nadrágomat és zoknimat. Miután felöltöztem, leültem. De alig ültem le, amikor Isten Igéje szólt hozzám, hogy ne csak álljak hit által, hanem járjak is hit által.

"Hova kívánod, hogy menjek?" - kérdeztem Istentől.
Isten felelt: "Menj el Li asszony házába, a 215. számba."
Ott több testvér - férfiak és nők - böjtölt és imádkozott értem két vagy három napja.
Azt gondoltam, hogy egy szobában képes vagyok járkálni, de hogy tudok én lépcsőn lefelé menni?
Imádságban Istenhez fordultam: - "Ó Uram, hit által képes vagyok megállni, és hit által le is fogok tudni menni a lépcsőn!"- Rögtön a lépcsőházba vezető ajtóhoz mentem, és kinyitottam. Becsületesen megmondom, hogy amikor a lépcsőház tetején álltam, úgy tűnt nekem, hogy életem legnagyobb lépcsőházát látom magam előtt. Azt mondtam Istennek: "Mivel azt mondtad nekem, hogy menjek, megteszem, még ha belehalok is. Uram, én nem tudok járni; kérlek, támogass engem járás közben." - Lépcsőfokról lépcsőfokra lépkedve mentem lefelé, és közben a karfába kapaszkodtam, ismét hideg verejtékben. Amint lefelé mentem, közben továbbra is ezt kiáltottam: - "Hit által járni" ,- és minden lépésnél imádkoztam: - "Ó Uram, Te vagy, aki képessé teszel, hogy járni tudjak." A 25 lépcsőfok megtétele olyannak tűnt, mintha hitben kéz a kézben mennék az Úrral. Amikor elértem a lépcső alját, erősnek éreztem magam, és gyorsan a hátsó ajtóhoz mentem. Kinyitottam és egyenesen Li asszony háza felé tartottam. Közben így szóltam az Úrhoz:-"Mostantól kezdve hit által fogok élni, és nem fogok többé visszafeküdni."
- Úgy kopogtam az ajtón, ahogy Péter tette (csak nem Rodé nyitott ajtót, lásd ApCsel 12:12-17), és amikor beléptem, hét vagy nyolc testvér meredt rám, szóra képtelenül és mozdulatlanul, és utána mindenki vagy egy óra hosszat nagy csendben ült, mintha Isten jelent volna meg az emberek között. Én is ott ültem tele hálaadással és dicsérettel. Utána mindent elmondtam, mi történt, és hogyan gyógyultam meg. Szellemileg mindnyájan ujjongtunk és nagyon felvidultunk, majd hangosan is dicsértük Isten csodálatos munkáját."

Isten kegyelmesen meggyógyította őt a tüdőbajból, ám szuverén módon meghagyta szívének betegségét, az angina pectoris-t. Nee testvér szíve csak feleakkora volt, mint egy egészséges emberé. Bármelyik pillanatban meghalhatott. Ez önkéntelenül arra indította, hogy teljesen az Úrra bízza az életét. Egyik pillanatról a másikra létezett az Istenbe vetett hit által, és az Úr hosszú évekig megtartotta őt kegyelmes gondoskodásával és a feltámadásból eredő életerővel. Mindezeken a testi problémákon keresztül Watchman Nee olyan mértékben megtapasztalta és élvezte Isten jelenlétét, ami lehetetlen lett volna e nélkül a bonyodalmas és kimerítő betegség nélkül. Gyógyulását Isten csodálatos beavatkozásaként élte meg.
Az Isten hűséges Igéjébe vetett élő hit gyakorlása ezt eredményezte, hogy a feltámadás erejét hordozó élet - a kegyelem által - belülről kiindulva fizikailag megerősítette őt, miközben szellemi életében fejlődés állt elő. Ez nem pusztán Isten hatalmát bizonyító csoda volt, hanem a kegyelem és az isteni élet jelenlétének bizonysága is.

Élete és munkássága

Valahányszor feltettek neki egy kérdést, Watchman Nee mindig gyakorlatias, lényegre törő, érthető, isteni kenettel teljes választ adott. Közvetlen nyílt természetének köszönhetően könnyű volt kapcsolatot teremteni vele. Hatalmas munkabírása és nagy, szerető szíve volt. Szellemi téren csúcsokat hódított meg, és mélységekbe szállt alá. Isten tervének alapelvéről és céljáról gazdag látással és tapasztalattal rendelkezett. Mindig nagyon kellemes benyomást hagyott az emberekben, ugyanakkor mindenkiben tiszteletet ébresztett. Gyengéden és szelíden bánt másokkal, és a szavait mindig átitatta az isteni kenet. Beszélgetőpartnereivel soha nem volt távolságtartó, és az emberek úgy érezték a jelenlétében, mintha öntöznék és táplálnák őket. Beszéde és viselkedése egyaránt felejthetetlen hatást gyakorolt mindenkire. Watchman Nee felismerte, hogy a keresztyén szolgálatban nem a mennyiség, hanem a minőség számít, a valódi szolgálat: az élet kiáradása.

Bebörtönzése és halála

Hosszas imádkozás és mérlegelés után, 1949 februárjában Watchman Nee úgy döntött, hogy Sanghajban marad. Erre egyrészt a gyülekezetek és a munkatársak iránti felelősségérzet, másrészt az evangélium Kínán belüli terjesztésének küldetéstudata indította. Tökéletesen bízott az Úr szuverén hatalmában, ugyanakkor tisztán látta a kockázat nagyságát, és kész volt életét áldozni az Úrról való bizonyságtételért.
1952 tavaszán letartóztatták és bebörtönözték a hite miatt. Egy hosszan elhúzódó per után, 1956 nyarán tizenöt év börtönbüntetésre ítélték. Ám soha többé nem léphetett ki a börtönből. Raboskodása alatt egyedül feleségének engedték, hogy alkalmanként meglátogassa.
1971. november 7-én azonban hitvese eltávozott az Úrhoz. Halála nagy fájdalmat jelentett Watchman Nee számára, és az utolsó szál is megszakadt közte és a külvilág között.
Nem sokkal ezután, 1972. június 1-én Watchman Nee is elérkezett földi zarándokútja végéhez.

Szabadulása napján - egyes vélemények szerint - megmérgezték. Urához költözött és megpihent Krisztusnál, akiért mindvégig kész volt akár életét is áldozni.
Párnája alatt egy kis papírdarabot találtak, amelyen reszkető kézírással az alábbi nagyszerű sorok álltak:
"Krisztus az Isten Fia, aki meghalt, hogy megváltsa a bűnösöket, és feltámadt harmadnapon.
Ez a létező legnagyobb igazság a világmindenségben. Meghalok a Krisztusba vetett hitemért."

Néhány nagyszerű gondolata

"Fontos elfogadnunk azt, ahogyan Isten elrendezi a körülményeinket. Ez az elrendezés a Szent Szellem fegyelmező munkáját szolgálja. Valahányszor megszökünk Istentől rendelt körülményeink elől, elvesztünk egy lehetőséget teherbírásunk megnövelésére.
Egy hívő soha nem maradhat ugyanaz, miután szenvedéseken ment keresztül."

Watchman Nee szolgálatát az egész világon jól ismerik az Istent kereső hívők. Írásai sokaknak nyújtottak és nyújtanak segítséget a szellemi életben és a Krisztussal való kapcsolatukban.
Ám nem sokan ismerik Watchman Nee szolgálatának másik, ugyanilyen fontos oldalát, amely a gyülekezeti élet gyakorlására és Krisztus Testének felépítésére helyezi a hangsúlyt. Nee testvér a keresztyén életről és a gyülekezeti életről egyaránt sok könyvet írt. Mint Isten Igéjének kiváló magyarázója, Watchman Nee élete végéig az Úr nagy ajándékaként szolgált az Ő Teste számára.

"Írásaimat, olvasóimat és saját magamat teljes szívemből Istennek ajánlom..."
Watchman Nee